Erdoğan vlerësoi përpjekjet e Hamasit për paqe, dënoi sulmet në Rafah / Photo: AA

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan vlerësoi hapin e Hamasit drejt një marrëveshjeje të përhershme paqeje, duke kritikuar qeverinë izraelite të kryeministrit Benjamin Netanyahu për sulmin ndaj civilëve në Rafah, në Rripin jugor të Gazës.

"Hamasi ka bërë një hap vërtet të rëndësishëm drejt një armëpushimi të përhershëm. Përgjigjja e administratës së Netanyahut, megjithatë, ishte një sulm ndaj të pafajshmëve në Rafah", tha Erdoğan të dielën gjatë një fjalimi në Samitin e Dijetarëve Myslimanë në Istanbul.

“Ne kemi parë se ata që e quajnë veten ‘vendi i lirisë’ janë kthyer papritur drejt fashizmit kur bëhet fjalë për interesat e Izraelit”, shtoi ai.

Erdoğan theksoi gjithashtu angazhimin e palëkundur të Türkiyes për "ndihmë humanitare" për Rripin e Gazës, e cila përfshinte një kontribut mbresëlënës prej rreth 54.900 tonë ndihma.

“Ne jemi vendi që i ofrojmë më shumë ndihma humanitare Gazës”, theksoi Erdoğan.

Ai përsëriti qëndrimin dashamirës të Türkiyes duke njoftuar se më shumë se 400 pacientë dhe të plagosur nga Gaza, përfshirë ata që luftojnë me kancerin, po trajtohen aktualisht në spitalet turke.

Më shumë se 35.000 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 76.600 janë plagosur në sulmet brutale izraelite në Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar nga Hamasi që vrau afro 1.200 njerëz.

Grupi palestinez po kërkon fundin e ofensivës ushtarake të Izraelit në Rripin e Gazës në këmbim të çdo shkëmbimi pengjesh me Tel Avivin.

Izraeli zbaton një bllokadë në Gaza dhe nuk lejon hyrjen e ndihmave humanitare, e cila mban gjallë 2,3 milionë palestinezë atje, duke mos lënë asnjë vend të sigurt për civilët.

Më shumë se shtatë muaj pas fillimit të luftës së Izraelit, pjesë të mëdha të Gazës janë në gërmadha, ndërsa 85 për qind e popullsisë së enklavës është e zhvendosur brenda vendit.

Izraeli akuzohet për gjenocid para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të siguruar që ndihma humanitare të ofrohet për civilët në Gaza.

TRT Balkan / agjencitë