Izrael, 9.170 palestinezë mbahen peng kundër 116 pengjeve të Hamasit / Photo: Reuters

Dallimi i paraburgimit është i qartë.

Edhe pse fuqitë globale po i bëjnë presion grupit të rezistencës së Hamasit për të liruar 116 pengje izraelite, ka një kërkesë minimale që Izraeli nga të njëjtat fuqi të lirojë më shumë se 9.170 palestinezë që ka rrëmbyer që nga tetori i vitit të kaluar.

Sipas Klubit të të Burgosurve Palestinezë, "Autoritetet okupuese izraelite, pas 250 ditësh të luftës gjenocidale, vazhdojnë të përshkallëzojnë fushatat sistematike të arrestimit që kanë shënjestruar më shumë se 9.170 të burgosur nga Bregu Perëndimor, përfshirë Jerusalemin, përveç mijërave nga Gaza".

"Okupimi ka kryer krime të tmerrshme" kundër të burgosurve, duke çuar në të paktën 18 të vdekur, ndërsa vlerësohet se "dhjetëra të burgosur nga Gaza kanë rënë dëshmorë", tha klubi të mërkurën në një deklaratë.

“Në një raport hetimor kohët e fundit thuhet se 36 të arrestuar nga Gaza kanë rënë dëshmorë dhe deri më sot, refuzohet të zbulohet identiteti e tyre ose rrethanat e vdekjes”, shton deklarata.

Klubi gjithashtu theksoi se 310 gra dhe të paktën 640 fëmijë janë ndaluar.

Më tej, konfirmohet se "numri i gazetarëve të arrestuar është rreth 85, me 52 të mbetur në paraburgim, duke përfshirë 14 gazetarë nga Gaza".

“Ndër të arrestuarit, gjashtë gazetarë mbahen ose nën paraburgim administrativ ose me akuza të pretenduara nga pushtimi si nxitje”.

Gjithashtu, vihet në dukje se "numri i urdhrave të ndalimit administrativ ka arritur në rreth 6.627".

I ashtuquajturi "arrest administrativ" është një urdhër brutal ushtarak izraelit që lejon ndalimin pa akuzë, që zgjat deri në gjashtë muaj dhe mund të rinovohet.

Klubi i të Burgosurve tha se "çështja e të burgosurve të Gazës është aktualisht sfida kryesore për organizatat e të drejtave të njeriut, veçanërisht me praktikën e vazhdueshme të zhdukjes me forcë nga okupimi kundër shumicës së të burgosurve nga Gaza dhe refuzimin e tij për të lejuar Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq t'i vizitojë ata dhe të kontrollojë kushtet e tyre të paraburgimit."

Torturë, keqtrajtim

Në lidhje me torturat e të burgosurve, klubi tha se "metodat e keqtrajtimit përfshijnë etjen, urinë dhe privimin nga të gjitha nevojat elementare të jetës".

“Përhapja e sëmundjeve të lëkurës midis të paraburgosurve është shfaqur, veçanërisht zgjeba, për shkak të mungesës së kushteve higjienike, veçanërisht pasi administrata e burgut tërhoqi veshjet dhe i la secilit të paraburgosur vetëm me një grup rrobash, duke adoptuar një politikë të mbipopullimit”, citon klubi.

Klubi i të Burgosurve ka bërë thirrje po ashtu për një "hetim nën mbikëqyrjen ndërkombëtare për krimet dhe shkeljet e rënda të kryera ndaj të burgosurve dhe të burgosurve në burgjet dhe kampet e okupimit".

Një hetim i fundit zbuloi shkelje skandaloze të të drejtave të njeriut në një bazë ushtarake izraelite në Sde Teiman, në jug të Izraelit.

Aktet e papërshkrueshme të torturës përfshijnë sodomizimin me shufra metalike, goditjet elektrike, rrahjen me shkopinj, kondakët e pushkëve dhe detektorët metalikë të dorës.

Lufta gjenocidale

Izraeli ka kryer një pushtim brutal në Gaza që nga sulmi i Hamasit më 7 tetor mbi ushtrinë izraelite dhe vendbanimet që dikur ishin fshatra dhe ferma arabe.

Hamasi thotë se bastisja e tij që befasoi armikun e saj të madh u orkestrua në përgjigje të sulmeve izraelite në xhaminë Al Aksa, dhunës së paligjshme të kolonëve në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe për të vendosur "përsëri në tryezë" çështjen e Palestinës.

Në një sulm me një gjerësi befasuese, persona të armatosur të Hamasit u futën në 22 vende jashtë Gazës, duke përfshirë qytete dhe komunitete të tjera deri në 24 kilometra larg gardhit të Gazës.

Në disa vende ata thuhet se kanë vrarë me armë zjarri shumë ushtarë ndërsa ushtria izraelite u përpoq të merrte përgjigje. Sulmi prej disa orësh dhe reagimi i rastësishëm i ushtrisë izraelite, duke përfshirë direktivën kontroverse të Hannibalit, rezultuan në vrasjen e më shumë se 1.130 njerëzve, thonë zyrtarët izraelitë dhe mediat lokale.

Luftëtarët palestinezë morën më shumë se 250 pengje dhe aktualisht 116 mbeten në Gaza, duke përfshirë 41 për të cilët ushtria izraelite thotë se janë të vdekur, disa prej tyre janë vrarë në sulmet pa dallim izraelite.

Që nga fillimi i luftës së tij gjenocidale në Gaza, Izraeli ka vrarë të paktën 543 palestinezë dhe ka plagosur rreth 5.200 të tjerë në Bregun Perëndimor të pushtuar, sipas shifrave të Ministrisë së Shëndetësisë.

Izraeli ka vrarë të paktën 3.202 palestinezë, 71 për qind e tyre janë gra, fëmijë dhe foshnja, dhe ka plagosur 84.932 me më shumë se 10.000 që besohet se janë varrosur nën rrënojat e shtëpive të bombarduara.

Autoritetet izraelite janë përgjegjëse për "krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit të kryera" gjatë sulmeve të saj në Gaza që nga 7 tetori 2023, sipas një komisioni të mbështetur nga OKB-ja.

Komisioni Hetimor, i krijuar nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, vuri në dukje "një sulm të përhapur ose sistematik të drejtuar kundër popullatës civile në Gaza", duke përfshirë "urinë si një metodë lufte".

Palestinezët po përballen me urinë e përhapur, sepse Izraeli ka ndërprerë kryesisht rrjedhën e ushqimit, ilaçeve dhe furnizimeve të tjera. Agjencitë e OKB-së thonë se mbi 1 milion në mesin e 2,4 milionë njerëzve të Gazës mund të përjetojnë nivelin më të lartë të urisë deri në mes të korrikut.

Në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, Izraeli akuzohet se ka kryer gjenocid kundër palestinezëve.

TRT World