Liderët filluan takimet, Biden: Aleatët e NATO-s “më të fortë se kurrë”       / Foto: AA

Aleatët e NATO-s janë "më të fortë se kanë qenë ndonjëherë", tha të mërkurën Presidenti i SHBA Joe Biden ndërsa aleatët transatlantikë nisin takimet intensive shumëpalëshe.

"Për 75 vjet, kombet tona janë rritur dhe përparuar pas mburojës së NATO-s. Sot, ne jemi më të fortë se kurrë", tha presidenti i ShBA-së, i cili po pret samitin tre-ditor të aleancës në Uashington.

Megjithatë, ai pati kujdes, duke thënë se Rusia ka vendosur "një bazë lufte në lidhje me prodhimin e mbrojtjes" dhe ka rritur ndjeshëm prodhimin e saj vendas të armëve, municioneve dhe automjeteve "me ndihmën e Kinës, Koresë së Veriut dhe Iranit".

"Ne nuk mund të lejojmë që aleanca të mbetet pas" , tha ai.

"Jam shumë i kënaqur që sot, të gjithë anëtarët e NATO-s po bëjnë zotimin për të zgjeruar bazën tonë industriale dhe kapacitetin tonë industrial, si angazhimi ynë për shpenzimet e mbrojtjes. Ky është një hap kritik për ruajtjen e sigurisë. Hera e parë që çdo vend i NATO-s është duke u zotuar të zhvillojë plane për prodhimin e mbrojtjes në vend".

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg përshëndeti gjithashtu shpenzimet e mbrojtjes të aleatëve dhe tha se aleanca do të përforcojë partneritetin e saj Indo-Paqësor me Australinë, Japoninë, Zelandën e Re dhe Korenë e Jugut "për të nxitur rreshtimin në rritje të Rusisë, Kinës, Iranit dhe Koresë së Veriut.”

TRT Balkan / agjencitë