Vriten 11 palestinezë në sulmet izraelite në shkollat ​​e OKB-së në Gaza

Të paktën 11 palestinezë u vranë në sulmet ajrore izraelite në shkollat ​​e agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA) në Rripin e Gazës, sipas agjencisë zyrtare palestineze të lajmeve WAFA.

Sipas raportit, ushtria izraelite bombardoi kampin e refugjatëve al-Shati dhe dy shkolla të UNRWA-s të përdorura si qendra strehimi në distriktin al-Daraj gjatë sulmeve në Gaza gjatë gjithë natës.

Në raporti thuhej se ushtria gjithashtu vazhdoi sulmet e saj në Rafah në Gazën jugore, duke shtuar se një i ri u vra dhe shumë njerëz u plagosën në perëndim të qytetit.

WAFA tha se Izraeli bombardoi gjithashtu qytetin Khan Younis në jug dhe se shumica e të vrarëve në sulmet e natës ishin gra dhe fëmijë.

Izraeli, duke shkelur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit të vitit të kaluar nga grupi i rezistencës palestineze Hamas.

AA