E mbarë bota dënon sulmin terrorist në Ankara

E mbarë bota dënon sulmin terrorist në Ankara

Udhëheqësit botërorë kanë shprehur solidaritet me Türkiyen.
E mbarë bota dënon sulmin terrorist në Ankara / Photo: AA

Udhëheqësit botërorë shprehën solidaritetin me Türkiyen dhe dënuan një sulm terrorist të penguar nga forcat e sigurisë në kryeqytetin Ankara, në të cilin dy policë morën lëndime të lehta.

Në orën 9:30 të mëngjesit me orën lokale (0630 GMT), një nga dy terroristët hodhi veten në erë përpara Drejtorisë së Përgjithshme të Sigurisë.

Lufta kundër terrorizmit

Suedia dënon fuqishëm sulmin terrorist, duke u zotuar për bashkëpunim afatgjatë me Türkiyen në luftën kundër terrorizmit dhe duke u uruar të plagosurve shërim të shpejtë dhe të plotë.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson tha se vendi i tij e dënon “ashpër” sulmin terrorist.

“Ne riafirmojmë angazhimin tonë për bashkëpunim afatgjatë me Türkiyen në luftën kundër terrorizmit dhe dëshirojmë shërim të shpejtë dhe të plotë të të plagosurve”, shtoi ai.

Ministri i Jashtëm suedez Tobias Billstrom deklaroi se vendi “qëndron i vendosur në angazhimin dhe partneritetin e tij afatgjatë” me Türkiyen në luftën kundër të gjitha formave të terrorizmit.

Dënim nga liderët e BE-së

“Të tronditur nga sulmi terrorist në Ankara, Türkiye, këtë mëngjes. Dënojmë ashpër këtë përpjekje frikacake për të shkaktuar lëndime dhe vdekje mbi popullin turk,” tha presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel në X.

Ai gjithashtu shprehu solidaritetin me viktimat, familjet e tyre dhe Türkiyen.

BE-ja ka dënuar sulmin terrorist dhe ka shprehur solidaritetin me Türkiyen, si dhe u ka uruar të plagosurve një shërim të shpejtë, tha shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell në X.

“Ne mbështesim Türkiyen në luftën e saj kundër terrorizmit,” vuri në dukje Oliver Varhelyi, komisari i BE-së për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, duke uruar shërim për policët e plagosur.

Nikolaus Meyer-Landrut, kreu i delegacionit të BE-së në Türkiye, gjithashtu dënoi sulmin dhe u uroi policëve të plagosur shërim të shpejtë.

“Unë po ndjek me shumë kujdes zhvillimet në Ankara. Qeveria italiane dënon ashpër të gjitha format e terrorizmit,” tha ministri i jashtëm italian Antonio Tajani në X, duke shtuar se Italia qëndron në solidaritet të plotë me Türkiyen.

Nacho Sanchez Amor, politikan spanjoll dhe anëtar i Parlamentit Evropian, ishte mes atyre që dënuan sulmin terrorist.

“Të tmerruar nga sulmi terrorist në Ankara sot... Ne dënojmë të gjitha format e terrorizmit dhe qëndrojmë me vendosmëri në mbështetje të mikut dhe aleatit tonë Türkiye në luftën e saj kundër saj,” tha ambasadorja britanike në Türkiye Jill Morris në një postim në X.

Solidaritet me Türkiyen

Ministria e Jashtme egjiptiane gjithashtu lëshoi një deklaratë duke dënuar sulmin.

Në një deklaratë, ministria shprehu solidaritetin e plotë me popullin dhe qeverinë turke, duke u uruar të gjithë të lënduarve shërim të shpejtë.

Ai përsëriti refuzimin e Egjiptit për të gjitha format e terrorizmit dhe dhunës që rrezikojnë stabilitetin dhe frikësojnë qytetarët.

Islamabad e ka dënuar sulmin terrorist “të urryer”, duke thënë se “Pakistani qëndron me vendosmëri me vëllezërit tanë turq në luftën e tyre kundër kërcënimit të terrorizmit”, tha ambasada e vendit në Ankara në X.

Kryeministri i përkohshëm pakistanez Anwaar-ul-Haq Kakar tha gjithashtu në një deklaratë të veçantë në X: “Nuk kam dyshim se nën udhëheqjen dinamike të vëllait tim (Recep Tayyip) Erdoğan, kombi i vendosur turk do të dalë gjithnjë e më i fortë nga kjo sfidë.”

Ambasada e ShBA-së në Ankara lëshoi gjithashtu një deklaratë në X, duke thënë se Uashingtoni “u ofron ngushëllimet tona të plagosurve dhe u uron shërim të shpejtë. Ne qëndrojmë në solidaritet me Türkiyen kundër terrorizmit.”

AA