Grusht shteti në Niger: Shtetasit turq drejt Istanbulit me fluturim special. / Photo: AA

Disa ditë pasi junta ushtarake në pushtet e Nigerit mbylli hapësirën ajrore të vendit, shtetasit turq të bllokuar në vendin e Afrikës Perëndimore mbërritën të mërkurën në Istanbul me një fluturim special.

Fluturimi TK635 i Turkish Airlines u ul në aeroportin e Istanbulit në orët e para të ditës së sotme pas një udhëtimi afërsisht pesë orësh nga Aeroporti Ndërkombëtar Diori Hamani në Niamey.

Duke transportuar kryesisht qytetarë turq, Airbus A330-200 u nis nga Nigeri me një leje të posaçme pas mbylljes së hapësirës ajrore, të njoftuar të dielën, si pasojë e një grusht shteti ushtarak në fund të muajit të kaluar që pa presidentin e zgjedhur në mënyrë demokratike Mohamed Bazoum të përmbysur nga roja e tij personale.

Një nga pasagjerët, Tugyan Isik, tha për Anadolu se fluturimet e mëparshme jashtë vendit ishin shtyrë.

Duke falënderuar autoritetet turke për ndihmën në sigurimin e kthimit të tyre, ai vuri në dukje vështirësitë në vend pas Nigeria fqinje ndërpreu furnizimin me energji elektrike ndaj Nigerit.

"Nigeria ndërpreu energjinë elektrike. Fuqia e saj e brendshme (e Nigerit) është shumë e kufizuar. Ka energji elektrike për 2-3 orë në ditë, dhe asnjë për pjesën tjetër. Interneti mbështetet në të (energjia elektrike), uji mbështetet në të. Ka pasur shumë probleme sistematike”, tha ai duke rrëfyer përvojën e tij.

Junta e Nigerit njoftoi të dielën se hapësira ajrore e vendit ishte e mbyllur deri në njoftimin e mëtejshëm në përgjigje të mundësisë së ndërhyrjes ushtarake nga Komuniteti Ekonomik i Shteteve të Afrikës Perëndimore (ECOWAS).

Gjenerali Abdourahmane Tchiani, kreu i gardës presidenciale të Nigerit, e shpalli veten lideri i ri i vendit pas një grushti shteti më 28 korrik.

Tchiani tha se grushti i shtetit u organizua për shkak të "përkeqësimit të situatës së sigurisë" në vendin e Afrikës Perëndimore.

TRT Balkan / agjencitë