Türkiye: Mbi 617 mijë njerëz u evakuuan nëpërmjet vijës ajrore.     /Foto: AA

Më shumë se 617.500 njerëz janë evakuuar me nëpërmjet vijës ajrore nga provincat e goditura nga tërmeti në Türkiyen jugore që nga dy lëkundjet e forta që goditën në shkurt 6, njoftoi Autoriteti i Aviacionit Civil të Türkiyes.

Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Aviacionit Civil, janë kryer gjithsej 3.540 fluturime për evakuimin e viktimave.

Gjithashtu, janë kryer 292 fluturime për transferimin e ndihmave humanitare në provincat e goditura nga tërmeti. Drejtoria gjithashtu koordinoi 690 avionë të huaj që transportonin materiale ndihme në rajon.

Në kumtesën e drejtorisë thuhet se Turkish Airlines, Pegasus, SunExpress, Freebird Airlines, Cortex Aviation, Corendon Airlines, Tailwind Airlines, Air Anka, Mavi Gok Airlines, MNG Airlines, ULS Airlines dhe ACT Airlines iu bashkuan operacioneve.

Më shumë se 45.000 njerëz humbur jetën në tërmetet me magnitudë 7,7 dhe 7,6 ballë, të cilët kishin qendër në Kahramanmaraş dhe goditën 10 provinca të tjera - Hatay, Gaziantep, Adiyaman, Malatya, Adana, Diyarbakir, Kilis, Osmaniye, Sanliurfa dhe Elazig.

TRT Balkan / agjencitë