Mundësi turk Adem Burak Uzun fitoi medaljen e artë në Kampionatin Evropian / Photo: AA

Federata turke e mundjes njoftoi mbi pjesëmarrjen e sportistëve të saj në turneun e kampionatit evropian të zhvilluar në kryeqytetin e Kroacisë.

Mundësi turk Adem Burak Uzun mundi armenin Rudik Mkrtchyan 12-3 në gjysmëfinale dhe gjeorgjianin Nugzari Tsurtsumi 13-3 në çerekfinale në stilin greko-romak deri në 55 kilogramë dhe kaloi në finale.

Adem Burak, 22 vjeç, fitoi kampionatin e tij të parë evropian, duke mundur në finale me epërsi teknike, Eldaniz Azizli të Azerbajxhanit, kampion i vitit të kaluar bote dhe europian.

Mundësi turk Ali Cengiz fitoi medaljen e argjendtë.

Ali Cengiz, një mundës greko-romak në kategorinë 87 kilogramë, hyri në çerekfinale kur kundërshtari i tij holandez Marcel Sterkenburg u tërhoq nga ndeshja.

Pas eliminimit të sportistit të Azerbajxhanit Islam Abbas në çerekfinale, Ali Cengiz mposhti në gjysmëfinale gjeorgjianin Lasha Gobadze me rezultat 3-1, duke siguruar vendin e tij në finale.

Por, Cengiz humbi në finale ndaj hungarezit Istvan Takacs 5-2 dhe fitoi medaljen e argjendtë.

Yunus Emre Basar, në stilin greko-romak në kategorinë deri në 77 kilogramë, fitoi medaljen e bronztë duke mposhtur me epërsi teknike danezin Oliver Marc Krueger.