Emine Erdoğan organizon samitin "Një zemër për Palestinën"      / Foto: AA

Zonja e Parë e Türkiyes, Emine Erdoğan, u ka bërë thirrje homologëve të saj në mbarë botën që të jenë zëri i Gazës dhe të ndihmojnë në ndalimin e sulmeve izraelite që kanë vrarë deri më tani mbi 11.000 palestinezë.

Emine Erdoğan priti samitin "Një zemër për Palestinën" me zonjat e tjera të para nga e gjithë bota të mërkurën në metropolin turk Istanbul, si pjesë e përpjekjeve të Ankarasë për t'i dhënë fund luftës së vazhdueshme izraelite në Gaza.

Në fjalën e saj hapëse në samit, Erdoğan paralajmëroi Izraelin se nëpërmjet veprimeve të tij në Gaza, do të mbahet mend së bashku me "mizorinë që donte të shkatërronte hebrenjtë", duke evokuar Holokaustin. Ajo pyeti se cili është ndryshimi midis Hiroshimës dhe Gazës, duke iu referuar si vëllimit të bombave të hedhura në enklavën e rrethuar - ekuivalenti i dy bombave bërthamore.

Duke pyetur se çfarë pret "ndërgjegjja globale" për të ndalur raketat që bien mbi fëmijët e Gazës, Erdoğan tha: "Meqenëse sipërfaqja është kthyer në një ferr dhe nëntoka është kthyer në një nekropol fëmijësh, nuk është kurrë e mundur. që çdo e ardhme e premtuar të materializohet atje.”

"Kush mund të ndihet vërtet i sigurt në një rend që është ndërtuar mbi një shkatërrim të tillë?" pyeti ajo.

Duke iu drejtuar Izraelit dhe pesë anëtarëve të përhershëm të OKB-së, ajo tha: "Çfarë pragu kritik të vdekjes prisni për të ndaluar këtë egërsi?"

40 ditë 'turp'

Ajo e përshkroi atë që ka ndodhur në Gaza për 40 ditët e fundit si "epokën e turpit".

“Nuk do t'i dorëzohemi kurrë kësaj errësire që diskriminon një jetë nga tjetra, që zhvlerëson këdo që nuk është si ajo”, nënvizoi ajo.

“Për këtë arsye, i ftoj bashkëshortet e të gjithë krerëve të shteteve që të jenë zëri i atyre që u vranë në Gaza dhe atyre zërat e të cilëve po shtypen dhe heshten ndërkohë që një masakër masive vazhdon”, shtoi ajo.

Ajo përsëriti thirrjen për "armëpushim, paqe dhe ndihmë humanitare", duke shtuar se të gjithë bashkëshortët e parë duhet të bashkojnë fjalët e tyre për një armëpushim të menjëhershëm: "Ajo që shihni nuk është një luftë, është i forti duke shfrytëzuar të dobëtit".

Ky samit duhet të jetë një nismë konkrete e ndërmarrë për paqen në Palestinë, theksoi ajo.

"Ne i detyrohemi një të ardhmeje rinisë së Gazës, e cila është e përshtatshme për dinjitetin njerëzor, përveç të vrasim ose të vritemi," tha ajo.

"Kjo është arsyeja pse tani është koha për të vendosur paqen e vonuar prej kohësh të premtuar nga zgjidhja me dy shtete, e cila përfshin një shtet plotësisht të pavarur palestinez me Jerusalemin Lindor si kryeqytet dhe integritetin territorial të të cilit ruhet," nënvizoi ajo.

"Për paqen dhe qetësinë e rajonit dhe madje edhe të botës, pushtimi i padrejtë i Palestinës (nga Izraeli) duhet të përfundojë dhe Izraeli duhet t'ia kthejë tokat që ka marrë pronarit të tij, palestinezëve," këshilloi ajo.

Ajo shtoi: Gaza duhet të rindërtohet nga rrënojat e saj për të ofruar një të ardhme të ndritur për fëmijët e saj.

“Tani duhet të krijohet një fond brenda organizatave ndërkombëtare si OKB-ja dhe Organizata e Bashkëpunimit Islamik për të rindërtuar shkollat, parqet dhe spitalet e shkatërruara nga Izraeli”, sugjeroi ajo.

Nënat duhet t'i puthin fëmijët e tyre për të fjetur, jo në varret e tyre, shtoi ajo.

TRT World