Shigjetari turk Mete Gazoz shpallet kampion botëror. / Photo: AA

Shigjetari i kombëtares turke Mete Gazoz mundi shigjetarin kanadez Eric Peters 6-4 në finalen e rikthimit për meshkuj, duke fituar medaljen e artë në Kampionatin Botëror të Harkut Hyundai në Berlin 2023.

Me arritjen e këtij suksesi të dielën, Mete nguliti edhe një herë emrin e tij në histori si shigjetari i parë turk që e bën këtë.

Gazoz kishte fituar gjithashtu një medalje të artë në gjuajtjen me hark individual për meshkuj në Lojërat Olimpike të Tokios 2020.

Ministri turk i Rinisë dhe Sporteve Osman Askin Bak uroi Mete Gazoz për fitoren e tij.

Në mesazhin e tij të urimit, Bak u shpreh:

“Përgëzoj me gjithë zemër Mete Gazozin për fitimin e medaljes së artë dhe fitimin e kampionit të botës në finalen e Recurve për meshkuj në Kampionatin Botëror të gjuajtjes me hark që mbahet në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin. Pas kampionatit olimpik, i uroj Mete Gazozit të vazhdojë sukseset si kampion bote, duke na bërë krenarë”, shkruan Bak.

“Unë falënderoj në emër të vendit tim dhe vetes të gjithë ata që kontribuan në ngritjen e flamurit tonë me yllin e gjysmëhënës dhe në intonimin e himnit tonë kombëtar", potencoi ai.

TRT Balkan / agjencitë