AI: Izraeli përdori armë nga ShBA-ja për të vrarë civilë në Gaza.  /Foto: Amnesty International/X

Ushtria izraelite duke përdorur municione të prodhuara nga ShBA-ja vrau 43 palestinezë në dy sulme ajrore të dokumentuara në Rripin e bllokuar të Gazës, tha Amnesty International në një raport të publikuar të martën.

"Një hetim i ri nga Amnesty International ka zbuluar se ushtria izraelite përdori municione sulmi direkt të prodhuara nga ShBA-ja (JDAM) në dy sulme ajrore vdekjeprurëse, të paligjshme mbi shtëpitë plot me civilë në Rripin e Gazës së pushtuar", njoftoi organizata në platformën X.

Ai shtoi se 43 civilë u vranë në dy sulmet dhe se të mbijetuarit thanë se nuk kishte asnjë paralajmërim për sulmin.

"Këto sulme ishin ose sulme të drejtpërdrejta ndaj civilëve dhe objekteve civile ose sulme pa dallim. Ato duhet të hetohen si krime lufte", tha Amnesty International.

Organizata gjithashtu i bëri thirrje ShBA-së të ndalojë furnizimin me armë për Izraelin.

“Shtetet e Bashkuara duhet të ndërpresin menjëherë transferimin e armëve në Izrael që ka më shumë gjasa të përdoren për të kryer ose rritur rrezikun e shkeljeve të ligjit ndërkombëtar”, shton gjithashtu Amnesty International.

Izraeli rifilloi ofensivën e tij ushtarake në Rripin e Gazës të premten pas përfundimit të një pauze humanitare njëjavore të rënë dakord me grupin palestinez Hamas.

Të paktën 15.899 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 42.000 janë plagosur në sulmet e pamëshirshme ajrore dhe tokësore në enklavë që nga 7 tetori pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi që vrau 1.200 njerëz, sipas zyrtarëve izraelitë.

TRT Balkan / agjencitë