Al-Azhar: Zhgënjyese reagimet ndërkombëtare ndaj sulmeve izraelite në Gaza /  Foto: AA

Imami i madh i Universitetit Al-Azhar në Kajro, Ahmed al-Tayeb, tha se reagimet e bashkësisë ndërkombëtare ndaj sulmeve të Izraelit në Rripin e Gazës janë zhgënjyese.

Al-Azhar në një deklaratë tha se Al-Tayeb zhvilloi një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara (OKB) Antonio Guterres, i cili po vizitonte Kajron, kryeqytetin e Egjiptit.

Të dy zyrtarët diskutuan zhvillimet e fundit në Rripin e Gazës.

Al-Tayeb tha se sulmet në Gaza kërcënojnë të shkatërrojnë përpjekjet ekzistuese për të afruar Lindjen dhe Perëndimin.

“Ndryshe nga njerëzit, reagimet e bashkësisë ndërkombëtare ndaj sulmeve të Izraelit në Gaza janë zhgënjyese”, tha ai.

Ai vlerësoi veçanërisht qëndrimet e shumë qytetarëve në vendet perëndimore, por edhe të disa hebrenjve që duan që Izraeli t'u japë fund sulmeve ndaj Gazës.

Guterres deklaroi se ka vizituar pikën kufitare Rafah për të dërguar një mesazh se sulmet izraelite duhet të ndalen dhe se komuniteti ndërkombëtar duhet të përmbushë detyrimet e tij jo vetëm në mënyrë deklarative, por edhe me vendime konkrete.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në territorin palestinez që nga një sulm ndërkufitar i udhëhequr nga grupi palestinez Hamas, në të cilin u vranë rreth 1.200 izraelitë.

Më shumë se 32.200 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe mbi 74.500 janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

TRT Balkan / agjencitë