Ambasadori palestinez në OKB: Gaza tani është ferr në tokë.     /Foto: AA

Gaza tani është ferr në tokë, tha të hënën ambasadori palestinez në Kombet e Bashkuara (OKB) Riyad Mansour në një seancë urgjente të Këshillit të Sigurimit.

"Të shpëtosh njerëzimin nga ferri sot për OKB-në do të thotë të shpëtosh palestinezët në Gaza", tha Mansour në një fjalim në seancë, e cila u thirr nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ai tha se 2,3 milionë palestinezë në Gaza po vuajnë që askush nuk duhet të vuajë, duke thënë se ata ishin "të rrethuar dhe bombarduar".

Ambasadori tha se gjysma e shtëpive të Gazës tani janë dëmtuar ose shkatërruar pas sulmeve ajrore izraelite dhe më shumë se 1,4 milion njerëz janë zhvendosur me forcë.

"Praktikisht të gjithë njerëzit tanë në Gaza janë zhvendosur”, tha Mansour, duke shtuar se njerëzit po flinin në makina dhe në rrugë dhe "ata ende po vriten kudo që shkojnë".

Ai tha se më shumë se 8.000 palestinezë ishin vrarë deri më tani, duke përfshirë më shumë se 3.000 në Gazën jugore, ku tha se Izraeli kishte zhvendosur me forcë qindra mijëra njerëz.

"Këto shifra marramendëse rriten me çdo minutë vonesë në veprim për të ndaluar sulmin ndaj popullit tonë", tha Mansour.

Ambasadori palestinez u bëri thirrje vendeve anëtare të veprojnë menjëherë, duke thënë se palestinezët në Gaza “përballen me vdekjen çdo ditë dhe çdo natë”.

TRT Balkan / agjencitë