Arabia Saudite: Gjakderdhja në Gaza na kujton nevojën urgjente për zgjidhje të përhershme / Photo: AA

Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite, Faisal bin Farhan, u shpreh se "Gjakderdhja dhe aktet e vazhdueshme të dhunës në Rripin e Gazës na kujtojnë nevojën urgjente për një zgjidhje të përhershme".

Sipas deklaratës së Ministrisë së Punëve të Jashtme të Arabisë Saudite, Bin Farhan përmes "video konferencës" mori pjesë në Forumin e 14-të të Kërkimeve të Gjirit të mbajtur në Cambridge, Britani.

"Dhuna dhe gjakderdhja e vazhdueshme në Gaza na kujton se konflikti shkakton humbje të mëdha njerëzore dhe se nevojitet urgjentisht zgjidhje e përhershme", u shpreh Farhan në fjalimin e tij në forum.

Bin Farhan theksoi "nevojën urgjente për të krijuar një shtet të qëndrueshëm palestinez me sovranitet të njohur".

Ndërkaq, ai përsëriti thirrjen e vendit të tij për të ushtruar presion për armëpushim të menjëhershëm në Rripin e Gazës.

Në një deklaratë tjetër të Ministrisë së Jashtme saudite thuhet se Bin Farhan diskutoi për zhvillimet lidhur me situatën në Rripin e Gazës dhe në Liban në bisedën telefonike me homologun e tij britanik, David Lammy. Dy ministrat shprehën "rëndësinë e uljes së tensioneve në rajon".

Ministrat diskutuan "forcimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe bashkëpunimin e përbashkët midis dy vendeve".

AA