Forcat izraelite arrestuan drejtorin e spitalit Al-Shifa në Gaza.    /Foto: AA

Forcat izraelite ndaluan drejtorin e spitalit Al-Shifa, Muhammed Abu Silmiyye, në Gaza, i cili ishte nën sulm dhe bllokadë, raporton Anadolu.

Sipas informacionit të marrë nga Anadolu në terren, forcat izraelite ndaluan drejtorin Abu Silmiyye në spitalin Al-Shifa.

Në postimin e publikuar në llogarinë e mediave sociale të televizionit shtetëror izraelit, thuhet se forcat izraelite arrestuan Abu Silmiyyen. Izraeli bastisi spitalin Al-Shifa gjatë pushtimit të Gazës

Mëngjesin e 15 tetorit, ushtria izraelite bastisi spitalin Al-Shifa, institucioni më i madh shëndetësor në rajon, ku mijëra pacientë dhe civilë të zhvendosur ndodheshin në Gaza.

Izraeli paraqiti si provë armët e ndryshkura dhe disa kamera që pretendonte se kishte gjetur në ndërtesë në vend të tuneleve dhe depove të municionit pas bastisjes, gjë që shkaktoi kritika.

TRT Balkan / agjencitë