Forcat izraelite vranë 19 mjekë palestinezë të Gjysmëhënës së Kuqe / Photo: AA

Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze (PRCS) njoftoi të enjten se forcat izraelite vranë 19 mjekë të saj që nga 7 tetori i vitit të kaluar.

Deklarata u lëshua pas vrasjes së dy anëtarëve të PRCS-së në Rafah të mërkurën, pasi ushtria izraelite goditi automjetin e tyre.

“Ekipet e PRCS-së arritën të rimarrin trupat e ndihmës mjekëve Haitham Tubasi dhe Suhail Hassouna, të cilët u vunë në shënjestër nga forcat okupuese izraelite në zonën Tel Sultan në perëndim të Rafah mbrëmë”, tha në njoftim Gjysmëhëna e Kuqe.

Vihet re se punonjësit e shëndetësisë janë vënë në shënjestër të forcave izraelite gjatë kryerjes së detyrave të tyre humanitare.

Ministria e shëndetësisë e Gazës tha të martën se vetëm një spital ishte ende funksional në Rafah, ndërsa të gjithë të tjerët kishin pushuar së funksionuari në mes të ofensivës izraelite në qytet.

TRT Balkan / agjencitë