Gaza, 10-vjeçari humb jetën nga uria dhe mungesa e ilaçeve / Photo: AA

Një tjetër fëmijë humbi jetën nga urianë Rripin e Gazës, i cili ka qenë objektiv i sulmeve brutale dhe bllokadës izraelite, që ka shkaktuar një krizë të madhe humanitare.

Dhjetëvjeçari Mustafa Hijazi vdiq nga kequshqyerja dhe mungesa e ilaçeve në Deir al-Balah, në pjesën qendrore të Rripit të Gazës.

Fotografitë nga Anadolu tregojnë se si nëna Fatma Hijazi me dhimbje mban në duar trupin epajetë të djalit.

Sipas spitalit Kamal Adwan, më shumë se 200 fëmijë palestinezë janë në rrezik të vdekjes për shkak të kequshqyerjes.

Izraeli ka vazhduar ofensivën e tij brutale në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit nga grupi palestinez Hamas, pavarësisht nga një rezolutë e Këshillit tëSigurimit të OKB-së që kërkon armëpushim të menjëhershëm.

Më shumë se 37.260 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe mbi 85.100 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Tetë muaj pas fillimit të luftës izraelite, pjesë tëmëdha të Gazës janë në gërmadha, krahas njëbllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dheilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në vendimin e saj të fundit urdhëroi Tel Avivin të ndalojë menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor Rafah, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.

TRT Balkan / agjencitë