Gaza: Numri i palestinezëve të vrarë nga forcat izraelite shkon në 37.232.    /Foto: AA

Të paktën 30 palestinezë të tjerë u vranë në sulmet izraelite në Rripin e Gazës, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të vrarëve në 37.232 që nga 7 tetori i kaluar, tha të enjten Ministria e Shëndetësisë në enklavën e shkatërruar.

Një deklaratë e ministrisë shtoi se rreth 85.037 persona të tjerë janë lënduar në sulm.

"Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë pasi ekipet e kërkim-shpëtimi nuk janë në gjendje t'i arrijnë ata", shtoi ai.

Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit 2023 nga Hamasi, pavarësisht nga një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm.

Tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës ishin në gërmadha mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës urdhëroi Tel Avivin të ndalojë menjëherë operacionin e tij ushtarak në qytetin jugor të Rafahut, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.

TRT Balkan / agjencitë