Izraeli për të dytën herë me radhë vendos kufizime për lutjet në Al-Aksa.     /Foto: AA

Autoritetet izraelite ndaluan palestinezët të hyjnë në Xhaminë Al-Aksa në Jerusalemin Lindor të pushtuar për të premten e dytë radhazi.

Një zyrtar i Departamentit të Vakëfit në Jerusalem tha për Anadolu se policia izraelite lejoi vetëm palestinezët mbi moshën 65 vjeç të hynin në xhaminë Al-Aksa.

Zyrtari, i cili preferoi të mos përmendet emri, shtoi se Izraeli ka vendosur kufizime të rrepta ndaj myslimanëve për dy javë, që nga fillimi i konfliktit të armatosur me grupin palestinez Hamas më 7 tetor.

Dëshmitarët okularë i thanë agjencisë Anadolu se dhjetëra myslimanë palestinezë u detyruan të falnin namazin e sabahut në rrugicat që të çojnë në xhaminë Al-Aksa, pasi iu ndalua hyrja nga policia izraelite.

Që nga mëngjesi i së premtes herët, forcat izraelite janë vendosur shumë në gjithë Jerusalemin Lindor të pushtuar, veçanërisht në Qytetin e Vjetër dhe portat që çojnë në xhami.

Konflikti në Gaza, nën bombardimet dhe bllokadën izraelite që nga 7 tetori, filloi kur Hamasi nisi Operacionin Tufani Al-Aksa, një sulm i befasishëm me shumë drejtime që përfshinte një breshëri lëshimesh raketash dhe infiltrimesh në Izrael nga toka, deti dhe ajri. Ai tha se sulmi ishte në hakmarrje për sulmin ndaj xhamisë Al-Aksa dhe dhunës në rritje nga kolonët izraelitë.

Ushtria izraelite më pas nisi operacionin Shpatat e Hekurta kundër objektivave të Hamasit në Rripin e Gazës.

Të paktën 3.785 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në Gaza, ndërsa shifra qëndron në më shumë se 1.400 njerëz në Izrael.

TRT Balkan / agjencitë