Katar: Operacioni izraelit në Rafah vonon armëpushimin në Gaza / Photo: Reuters

Ministri i Jashtëm i Katarit, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, tha të martën se operacioni ushtarak i Izraelit në Rafah, në Rripin jugor të Gazës, ka vonuar armëpushimin midis Izraelit dhe grupit palestinez Hamas.

Në Forumin Ekonomik të Katarit, Sheikh Mohammed tha se përpjekjet e ndërmjetësimit po vazhdonin pavarësisht se ishin pezulluar.

Ai vuri në dukje se në lidhje me armëpushimin ekziston një dallim thelbësor midis dy palëve, Izraelit dhe Hamasit.

"Ka një palë (Hamasi) që dëshiron t'i japë fund luftës dhe pastaj flet për pengjet, si dhe ka një palë tjetër (Izraeli) që dëshiron pengje dhe dëshiron të vazhdojë luftën," tha diplomacia udhëheqëse e Katarit.

Ai shtoi se përderisa nuk ka ngjashmëri mes dy gjërave, nuk do të ketë rezultate. Ushtria izraelite nisi një pushtim të Rafahut javën e kaluar dhe pushtoi anën palestineze të kalimit Rafah-Egjipt, duke mbyllur portën e vetme të Gazës me botën e jashtme.

Hamasi njoftoi javën e kaluar se kishte pranuar propozimin e Egjiptit-Katarit për armëpushim, por Izraeli tha se marrëveshja nuk i përmbushte kërkesat e tij kryesore. Izraeli sulmoi Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga grupi i rezistencës palestineze Hamas më 7 tetor të vitit të kaluar.

Më shumë se 35.150 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë dhe më shumë se 79,ë.000 janë plagosur, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze.

Më shumë se shtatë muaj pas fillimit të luftës së Izraelit, pjesë të mëdha të Rripit të Gazës janë në rrënoja, ndërsa 85 për qind e popullsisë së enklavës është e zhvendosur brenda vendit.

Izraeli akuzohet për gjenocid para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të siguruar që ndihma humanitare të ofrohet për civilët në Gaza.

AA