Katari: Propozimi i Biden mundëson armëpushim të përhershëm në Gaza         / Foto: AA

Katari tha të martën se parimet e përshkruara nga presidenti amerikan Joe Biden mundësojnë një plan për një armëpushim të përhershëm në Rripin e Gazës.

Të premten, Biden tha se Izraeli prezantoi një marrëveshje trefazore që do t'u jepte fund armiqësive në Gaza dhe do të siguronte lirimin e pengjeve të mbajtura në enklavën bregdetare.

Plani përfshin një armëpushim, një shkëmbim pengjesh të burgosurish dhe rindërtim të Gazës. Uashingtoni dhe Tel Avivi, megjithatë, janë në mosmarrëveshje rreth propozimit.

“Parimet e përshkruara nga Presidenti Biden në lidhje me armëpushimin në Gaza dhe shkëmbimin e pengjeve plotësojnë kërkesat e të gjitha palëve”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Katarit, Majed al-Ansari, në një konferencë për shtyp në Doha.

“Këto parime ofrojnë një strategji për një armëpushim të përhershëm në Gaza dhe përfundimin e krizës,” shtoi ai.

Zëdhënësi i Katarit tha se nuk ka qëndrime të qarta deri më tani nga Izraeli apo palestinezët në lidhje me propozimin e Bidenit.

"Në Izrael, ka dallime midis ministrave (për propozimin), me disa që mbështesin nismën e Biden dhe të tjerë e kundërshtojnë atë," shtoi al-Ansari.

“Nuk ka pasur asnjë qëndrim të qartë nga Hamasi për nismën”, vijoi ai më tej.

Ndërkohë, Hamasi tha më herët se do të merrej "pozitivisht" me propozimin e Biden.

Të hënën, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se ai "nuk ishte gati të ndalonte" luftën në Gaza, duke pretenduar se vërejtjet e Biden për propozimin e armëpushimit ishin "të pasakta".

Partnerët e tij të koalicionit, ministri i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë Itamar Ben-Gvir dhe ministri i Financave Bezalel Smotrich, kanë kërcënuar se do të rrëzojnë qeverinë nëse Netanyahu bie dakord me planin e armëpushimit të Bidenit.

Sipas shifrave izraelite, Hamasi besohet se mban mbi 120 pengje izraelite në Gaza, duke përfshirë një numër të paspecifikuar kufomash.

TRT Balkan / agjencitë