Katër fëmijë në mesin e shtatë të vrarëve në jug të Gazës / Photo: AA

Të paktën shtatë palestinezë, duke përfshirë katër fëmijë, u vranë në një sulm izraelit në një shtëpi në qytetin Rafah në jug të Rripit të Gazës.

Burime mjekësore të paidentifikuara thanë për Anadolu se viktimat ishin nga familja Shaheen dhe jetonin në lagjen Al-Zuhur.

Disa civilë u plagosën gjithashtu në sulmet ajrore izraelite në një shtëpi në lagjen Tel al-Sultan, gjithashtu në Rafah, dhe në kampin e refugjatëve Bureij në pjesën qendrore të Rripit të Gazës, njoftoi agjencia e lajmeve Wafa.

Në kundërshtim me vendimin e përkohshëm të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, Izraeli vazhdon sulmin e tij në Rripin e Gazës, në të cilin të paktën 34.596 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që nga 7 tetori i vitit të kaluar dhe 77.816 persona janë plagosur.

TRT Balkan / agjencitë