Ministri i Jashtëm saudit dhe ai amerikan diskutuan rreth Gazës /    Foto: AA 

Ministri i Jashtëm saudit Faisal bin Farhan bin Abdullah u takua me Sekretarin e Shtetit të SHBA-së Antony Blinken të hënën në Riad për të diskutuar zhvillimet në Rripin e Gazës, njoftoi agjencia saudite e lajmeve WAS.

Takimi u mbajt në margjinat e një takimi të përbashkët të ministrave të jashtëm të vendeve të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit dhe Shteteve të Bashkuara, sipas agjencisë.

Dy diplomatët e lartë diskutuan mënyrat për përmirësimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe forcimin e bashkëpunimit në fusha të ndryshme midis dy vendeve, shtohet ai.

Ata gjithashtu shqyrtuan zhvillimet në Rripin e Gazës dhe qytetin Rafah, duke theksuar nevojën për një armëpushim të menjëhershëm, ndërsa kërkuan mënyra për të siguruar hyrjen e menjëhershme të ndihmave humanitare.

Blinken udhëtoi në Arabinë Saudite të hënën për të diskutuar armëpushimin në Gaza dhe pritet të marrë pjesë në një takim ministror të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit për të përmirësuar koordinimin e sigurisë rajonale dhe një takim të posaçëm të Forumit Ekonomik Botëror mbi bashkëpunimin global, energjinë për zhvillimin.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë brutale kundër Rripit të Gazës që nga një sulm ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor të vitit të kaluar, për të cilin Tel Avivi thotë se vrau afro 1.200 njerëz.

Më shumë se 34.400 palestinezë janë vrarë që atëherë, kryesisht gra dhe fëmijë, si dhe rreth 77.600 janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së madhe të furnizimeve.

AA