Netanyahu: Nuk ka armëpushim në Gaza pa lirimin e pengjeve.     /Foto: AP

Kryeministri Benjamin Netanyahu hodhi poshtë edhe një herë thirrjet e shtuara për një armëpushim në Gaza, ku numri i të vdekurve palestinezë në sulmet izraelite ka kaluar mbi 10.000.

“Një armëpushim do të ishte dorëzim ndaj Hamasit, do të ishte një fitore për Hamasin”, tha Netanyahu për ABC News në një intervistë të transmetuar të hënën mbrëma.

"Nuk do të ketë armëpushim, armëpushim të përgjithshëm, në Gaza pa lirimin e pengjeve tona," tha ai kur u pyet për mundësinë e një pauze humanitare.

Ai tha se më herët kanë pasur pauza të vogla taktike, një orë këtu, një orë atje. “Ne i kemi pasur më parë, mendoj se do të kontrollojmë rrethanat në mënyrë që të mundësojmë hyrjen e mallrave, mallrave humanitare ose pengjeve tona, pengjeve individuale për të larguar. Por, unë nuk mendoj se do të ketë një armëpushim të përgjithshëm", tha kryeministri izraelit.

Ai pretendoi se një armëpushim "do të pengojë përpjekjet e luftës" dhe përpjekjet e qeverisë së tij për të nxjerrë pengjet nga Gaza.

Grupi palestinez Hamas, i cili kreu një sulm ndërkufitar një muaj më parë, thotë se mban në robëri më shumë se 200 njerëz, duke përfshirë ushtarë dhe civilë izraelitë. Izraeli ka nisur sulme të pamëshirshme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës që atëherë.

Të paktën 10.022 palestinezë, duke përfshirë 4.104 fëmijë dhe 2.641 gra, janë vrarë në enklavë që atëherë. Numri i të vdekurve izraelitë, ndërkohë, është gati 1.600, sipas shifrave zyrtare.

Shefi i OKB-së, Antonio Guterres, në një deklaratë të hënën tha se "Gaza po bëhet një varrezë për fëmijët", pasi qindra vajza dhe djem po vriten ose plagosen çdo ditë.

Ai përsëriti thirrjen e tij për një armëpushim humanitar, më shumë ndihmë për Gazën, lirim pa kushte të pengjeve të mbajtura nga Hamasi dhe mbrojtje të civilëve, spitaleve, objekteve të OKB-së, strehimoreve dhe shkollave.

TRT Balkan / agjencitë