Palestinezët frymëzuan aktivistin amerikan të konvertohet në fenë islame / Photo: TRT World

Shkrimtari dhe aktivisti amerikan Jeffery Shaun King dhe gruaja e tij Rai King janë konvertuar në Islam në ditën e parë të muajit të shenjtë të Ramazanit.

Të hënën, të dy përsëritën një testament besimi, të njohur si Shehadet, në Instagram drejtpërdrejt nën drejtimin e mikut të King për më shumë se 10 vjet, studiuesit mysliman amerikan Omar Suleiman.

44-vjeçari me një kefije palestineze të veshur ndërsa iu drejtua turmës, duke ia atribuar vendimin e tij banorëve të Gazës.

“Më ka prekur në mënyrat më të thella të shoh njerëzit tani në vendin më të rrezikshëm, më traumatik në planet, të jenë ende në gjendje të shikojnë ndonjëherë asgjë përveç rrënojave dhe mbetjeve të familjes së tyre, dhe ende të shohin kuptimin dhe qëllimin në jetë.”

“Besimi i tyre dhe përkushtimi i tyre ndaj Islamit jo vetëm që më ka hapur zemrën, por ka hapur zemrat e miliona njerëzve në mbarë botën”, tha King.

King ka qenë i zëshëm për mbështetjen e tij për Palestinën kundër luftës së Izraelit në Gazën e rrethuar, e cila ka vrarë të paktën 31.112 njerëz, kryesisht fëmijë dhe gra, dhe ka plagosur 72.760 deri më tani.

Që nga 7 tetori, King ndante rregullisht postime në mediat sociale që nënvizonin shkatërrimin në Gaza dhe bëri thirrje për t'i dhënë fund sulmeve të Izraelit.

King madje pretendoi se ka punuar me Hamasin për lirimin e dy pengjeve amerikane: Natalie Raanan, 17 vjeç dhe nënën e saj, Judith Tai Raanan, 59 vjeç. Një pretendim që familja e mohon.

Në përgjigje të mbështetjes së tij për Palestinën në internet, King tha se Instagram e ndaloi llogarinë e tij me mbi gjashtë milionë ndjekës në dhjetor. Mbetet akoma e paqartë pse Meta çaktivizoi dhe hoqi llogarinë e Kingut.

Por, kush është Shaun King dhe pse po mbron kauzën palestineze?

Viktimë e racizmit, krimeve të urrejtjes

Nga një grup të rinjsh që përpiqeshin ta përplasnin me një kamionçinë në shkollë, deri tek operimet e shumta të shtyllës kurrizore për shkak të një sulmi nga "një duzinë "të vetëpërshkruara "me qafë të kuqe", King flet rregullisht kundër racizmit që përjetoi si një fëmijë biracial duke u rritur në shtetin amerikan të Kentakit.

Pas një sulmi të veçantë, King tha se një vizitë nga shoku i tij më i mirë i shkollës së mesme dhe babai i tij, i cili ishte pastor, e shtyu atë të konsideronte një karrierë në fe.

King tha se u rrit pa baba dhe ishte "aq i ndikuar nga ky njeri që vinte për të më vizituar, sa doja të bëhesha si ai".

Pas studimeve, King dha për një kohë të shkurtër mësimin e shkollës së mesme qytetare dhe gjithashtu punoi në sistemin e drejtësisë për të miturit në Atlanta, përpara se të vendoste të bëhej pastor në një qendër të krishterë në Gjeorgji.

Në vitin 2008, ai themeloi një kishë në Atlanta të quajtur "Curageous Church" dhe përdorte shpesh mediat sociale për të rekrutuar anëtarë të rinj për të, duke i dhënë pseudonimin "Pastor i Facebook-ut".

Megjithatë, vetëm katër vjet më vonë dha dorëheqjen nga kisha për shkak të "stresit dhe zhgënjimit personal".

Mbrojtja për të drejtat civile

Gjatë gjithë kohës, duke u mbështetur në përvojat e tij me krimet e urrejtjes, King ia kushtoi jetën promovimit të çështjeve të drejtësisë sociale, veçanërisht Lëvizjes Black Lives Matter.

Ai e bëri këtë përmes shkrimit të tij të fokusuar në të drejtat civile dhe të njeriut, marrëdhëniet racore, brutalitetin policor, burgosjet masive dhe sjelljen e pahijshme të zbatimit të ligjit.

Ai ishte një bashkëpunëtor i rregullt në media si Daily Kos, New York Daily News dhe The Young Turks.

Në një artikull të veçantë, King analizoi vrasjen e adoleshentit me ngjyrë Michael Brown dhe argumentoi kundër pretendimit se jeta e oficerit të policisë Darren Wilson ishte në rrezik.

Ai u vlerësua gjithashtu si drejtuesi i një fushate të suksesshme në mediat sociale që çoi në identifikimin dhe arrestimin e tre prej burrave që qëndronin pas një sulmi sulmi ndaj zezakut DeAndre Harris në 2017.

Nëpërmjet aktivizmit të tij, King themeloi gjithashtu një grup jofitimprurës, Grassroots Law Project, dhe filloi disa fushata në internet, faqe interneti dhe organizata, duke përfshirë HopeMob.org, Justice Together, Real Justice PAC dhe The North Star.

Megjithatë, disa aktivitete të tij janë përballur me akuza për keqmenaxhim fiskal dhe ankesa nga kolegët ndër vite.

King dhe gruaja e tij aktualisht banojnë në Nju Jork me pesë fëmijët e tyre, dy prej të cilëve janë birësuar.

TRT World