Qeveria në Gaza: Nevojiten 1.000 kamionë ndihma humanitare çdo ditë. / Foto: AA

Qeveria në Gaza njoftoi se 1.000 kamionë me ndihma humanitare duhet të mbërrijnë çdo ditë për të reduktuar pasojat e sulmeve izraelite.

Zyra e Qeverisë për Media deklaroi se Rripi i Gazës ka nevojë për pajisje mjekësore dhe të mbrojtjes civile.

U njoftua se 1.000 kamionë me ndihma humanitare duhet të dërgohen çdo ditë për të reduktuar efektet e sulmeve izraelite.

Ata theksuan se shëndetësia është rrënuar plotësisht dhe Spitali Shifa ka nevojë për 12 mijë litra karburant në ditë.

"Jeta në Gaza ka ndalur, ne po përballemi me një fatkeqësi në çdo moment. I bëjmë thirrje botës të lejojë që karburantet të hyjnë në Gaza", tha zyra e qeverisë për media.

Një armëpushim humanitar katërditor midis Hamasit dhe Izraelit hyri në fuqi të premten, më 24 nëntor, në orën 7 të mëngjesit me orën lokale.

Sipas marrëveshjes, 150 palestinezë në burgjet izraelite u liruan në këmbim të 50 të burgosurve izraelitë të mbajtur nga Hamasi. Lëshimet u bënë në katër grupe gjatë pushimit humanitar katërditor, i cili u zgjat edhe për dy ditë të tjera të hënën në mbrëmje.

Izraeli nisi sulme brutale në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor.

Më shumë se 15.000 palestinezë janë vrarë në Gaza që nga 7 tetori. Në Izrael, numri zyrtar i të vrarëve është 1.200.

TRT Balkan / agjencitë