Qindra haxhinjë ndërrojnë jetë nga vapa e madhe në Mekë        / Foto: AA

Qindra njerëz kanë vdekur gjatë pelegrinazhit të haxhit të këtij viti, pasi besimtarët u përballën me temperatura të larta intensive në vendet e shenjta islame në Arabinë Saudite, thanë zyrtarët derisa njerëzit përpiqeshin të merrnin trupat e të dashurve të tyre.

Qindra njerëz ishin rreshtuar në Kompleksin e Emergjencave në lagjen Muaisem në Mekë, duke u përpjekur të merrnin informacione për anëtarët e familjes së tyre të zhdukur.

Siguria ishte e rreptë në kompleks, raportoi agjencia e lajmeve AP, me një zyrtar që lexonte emrat e të vdekurve dhe kombësitë, të cilat përfshinin njerëz nga Algjeria, Egjipti dhe India. Ata që thanë se ishin të afërm të të vdekurve u lejuan brenda për të identifikuar të ndjerin.

Një listë që qarkullon në internet sugjeroi se të paktën 550 njerëz vdiqën gjatë Haxhit pesëditor.

Një mjek që foli në kushte anonimiteti për të diskutuar mbi informacionin që nuk u publikua publikisht nga qeveria tha se emrat e listuar dukeshin të vërtetë. Ai mjek dhe një zyrtar tjetër që foli gjithashtu në kushte anonimiteti thanë se besonin se të paktën 600 trupa ndodheshin në objekt.

Lista nuk ofronte asnjë shkak vdekjeje. Por, disa vende kanë thënë se disa nga pelegrinët e tyre vdiqën për shkak të nxehtësisë që përfshiu vendet e shenjta në Mekë, duke përfshirë Jordaninë, Tunizinë dhe Indinë.

Një diplomat në Arabinë Saudite i tha agjencisë së lajmeve AFP të mërkurën se 68 shtetas indianë ishin në mesin e qindra pelegrinëve të haxhit që vdiqën gjatë pelegrinazhit.

"Kemi konfirmuar rreth 68 të vdekur. Disa janë për shkaqe natyrore dhe kemi pasur shumë pelegrinë të moshuar. Dhe disa janë për shkak të kushteve të motit, kjo është ajo që supozojmë", tha diplomati, i cili foli në kushte anonimiteti.

Dy diplomatë arabë, duke koordinuar përgjigjet e vendeve të tyre, thanë se të paktën 323 pelegrinë egjiptianë vdiqën gjatë pelegrinazhit të haxhit, shumica e të cilëve iu nënshtruan sëmundjeve të lidhura me nxehtësinë.

"Të gjithë vdiqën për shkak të nxehtësisë", përveç njërit që pësoi lëndime fatale gjatë një përplasjeje të vogël të turmës, tha një nga diplomatët, duke shtuar se shifra totale erdhi nga morgu i spitalit në lagjen Al-Muaisem të Mekës.

Të paktën 60 jordanezë vdiqën gjithashtu, thanë diplomatët, nga një numër zyrtar prej 41 i dhënë më herët nga Amani. Vdekjet e reja e çojnë totalin e raportuar deri më tani nga vende të ndryshme në 577, sipas një raporti të AFP-së.

Arabia Saudite nuk ka komentuar mbi numrin e të vdekurve.

Temperaturat të martën arritën 47 gradë Celsius në Mekë dhe në vendet e shenjta brenda dhe përreth qytetit, sipas Qendrës Kombëtare Saudite për Meteorologjinë.

Më shumë se 1,83 milion myslimanë e kryen haxhin në vitin 2024, duke përfshirë më shumë se 1,6 milion pelegrinë nga 22 vende dhe rreth 222.000 qytetarë dhe banorë sauditë, sipas autoriteteve saudite të haxhit.

TRT Balkan / agjencitë