Rritet në 2.778 numri i palestinezëve të vdekur në sulmet izraelite në Gaza. / Foto: AA

Numri i palestinezëve të vrarë në sulmet izraelite në Rripin e bllokuar të Gazës është rritur në 2.778.

Ministria e Shëndetësisë në Gaza lëshoi ​​një deklaratë për numrin e palestinezëve të vrarë dhe të plagosur në sulmet izraelite në Rripin e Gazës që nga 7 tetori.

Deklarata thekson se numri i palestinezëve të vdekur në sulmet izraelite arriti në 2.778 dhe më shumë se 10.000 njerëz u plagosën.

Ushtria izraelite ka dhjetë ditë që bombardon intensivisht Rripin e Gazës, i cili prej vitesh është nën bllokadë izraelite.

Më shumë se një milion njerëz, gati gjysma e popullsisë totale të Gazës, janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre, sipas Agjencisë së OKB-së për Ndihmë dhe Punë për Refugjatët Palestinë në Lindjen e Afërt.

Gaza po përjeton një krizë humanitare pa energji elektrike, ndërsa uji, ushqimi, karburantet dhe furnizimet mjekësore po mbarojnë. Civilët ikin në jug pas paralajmërimit të Izraelit për të evakuuar zonat veriore.

Luftimet filluan kur Hamasi nisi sulme të shumta të befasishme më 7 tetor që përfshinin sulme të shumta me raketa dhe inkursione në Izrael nga toka, deti dhe ajri. Hamasi tha se bastisja ishte hakmarrje për bastisjet e mëparshme në xhaminë Al-Aksa dhe një rritje të dhunës nga kolonët izraelitë.

Si kundërpërgjigje, ushtria izraelite nisi një operacion kundër objektivave të Hamasit brenda Rripit të Gazës.

Në Izrael, sulmet nga Gaza vranë rreth 1.300 njerëz, duke përfshirë 299 ushtarë, dhe 3.968 izraelitë u plagosën.

TRT Balkan / agjencitë