Shefi i OKB-së: Inkursioni i mundshëm në Gazën jugore i 'të tmerrshëm'         / Foto: AA

Një inkursion i mundshëm ushtarak i plotë në Rafah – ku rreth 1.5 milionë palestinezë janë të vendosur në kufirin egjiptian “është i tmerrshëm”, tha të hënën shefi i OKB-së për të drejtat e njeriut.

Volker Turk tha në një deklaratë se ka të ngjarë që një numër jashtëzakonisht i lartë i civilëve, përsëri kryesisht fëmijë dhe gra, të vriten dhe të plagosen pasi Izraeli lëshon forcat e tij në Rripin jugor të Gazës.

"Jo shumë kohë më parë, unë kisha shënuar vuajtjet e paimagjinueshme me të cilat përballen palestinezët në Gaza. Sot, fatkeqësisht, duke pasur parasysh masakrën e kryer deri tani në Gaza, është plotësisht e imagjinueshme se çfarë do të ndodhte në Rafah", tha Turk.

"Përtej dhimbjes dhe vuajtjes së bombave dhe plumbave, ky inkursion në Rafah mund të nënkuptojë gjithashtu fundin e ndihmave të pakta humanitare që kanë hyrë dhe janë shpërndarë, me implikime të mëdha për të gjithë Gazën", shtoi Turk.

Kjo përfshin qindra mijëra në rrezik të madh nga uria në Gazën veriore.

Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA) tha më herët të hënën se sulmet ajrore të shtuara në Rafah kishin rritur shqetësimet për një përshkallëzim në qytetin më jugor të Gazës, ku qindra mijëra palestinezë kanë kërkuar strehim.

Turk tha se zyra e tij kishte paralajmëruar në mënyrë të përsëritur kundër veprimeve që shkelin ligjet e luftës, duke vënë në dukje se perspektiva e një operacioni të tillë në Rafah, sipas rrethanave, rrezikon mizori dhe krime të mëtejshme.

Izraeli ka paralajmëruar për një ofensivë tokësore në Rafah, shtëpia e më shumë se 1 milion banorëve që kërkojnë strehim nga lufta, për të mposhtur atë që Izraeli thotë se janë "batalione të mbetura të Hamasit".

Ofensiva shkaktoi shqetësime për një katastrofë humanitare në Rafah.

Palestinezët kanë kërkuar strehim në Rafah ndërsa Izraeli goditi pjesën tjetër të enklavës që nga 7 tetori. Bombardimet izraelite që pasuan kanë vrarë më shumë se 28.000 persona dhe kanë shkaktuar shkatërrim masiv dhe mungesë të gjërave të nevojshme.

TRT Balkan / agjencitë