Slloveni, protesta propalestineze ndërpreu kryetaren e Parlamentit të BE-së

Slloveni, protesta propalestineze ndërpreu kryetaren e Parlamentit të BE-së

Aktivistët shpalosin flamuj palestinezë, thërrasin slogane duke kërkuar sanksione kundër Izraelit.
Slloveni, protesta propalestineze ndërpreu kryetaren e Parlamentit të BE-së / Foto: AA

Një grup demonstruesish propalestinezë ndërprenë një program të ndjekur nga presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola në kryeqytetin e Sllovenisë, Lubjanë, të mërkurën, duke bërë thirrje për veprim kundër Izraelit, i cili ka vrarë më shumë se 32.000 njerëz në Rripin e Gazës që nga tetori i vitit të kaluar.

Protestuesit shpalosën flamuj palestinezë dhe brohoritën slogane duke përfshirë: "Stop gjenocidit në Gaza! Sanksiononi Izraelin tani!"

Grupi kërkoi që BE-ja të ndërmarrë veprime të menjëhershme për t'i dhënë fund mbështetjes së saj për Izraelin, i cili filloi ofensivën e tij ushtarake në Gaza pas një sulmi ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor, në të cilin u vranë rreth 1.200 izraelitë dhe rreth 250 u kapën si pengje.

Më shumë se 32.200 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe mbi 74.500 janë plagosur, përveç që kanë shkaktuar zhvendosje masive, shkatërrime dhe uri.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në janar nxori një vendim të përkohshëm që urdhëroi Tel Avivin të ndalonte aktet gjenocidale dhe të merrte masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi të hënën një rezolutë për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza gjatë Ramazanit.

TRT Balkan / agjencitë