Spanja dërgon grupin e dytë të tankeve Leopard në Ukrainë / Photo: AA

Spanja do të dërgojë grupin e dytë të tankeve Leopard në Ukrainë së bashku me armë të tjera, njoftoi të hënën ministrja spanjolle e Mbrojtjes Margarita Robles.

Gjatë një takimi të Grupit të Kontaktit për Mbrojtjen e Ukrainës ku morën pjesë përfaqësues të Departamentit të Mbrojtjes së ShBA-së, Ukrainës dhe vendeve të tjera, ministrja e Mbrojtjes Margarita Robles i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të vazhdojë të mbështesë Kievin.

Robles tha se duke pasur parasysh "situatën kritike" me të cilën përballet tani Ukraina, "është një detyrim kolektiv të vazhdojmë të ofrojmë, edhe më urgjentisht, mbështetjen që Ukraina ka nevojë dhe meriton", thuhet në një deklaratë nga Ministria spanjolle e Mbrojtjes.

Përveç tankeve Leopard, Robles njoftoi gjithashtu një paketë ushtarake që përfshin municion artilerie 155 mm, raketa anti-ajrore Patriot, sisteme anti-drone dhe sisteme optike të vëzhgimit dhe gjurmimit.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës falënderoi Spanjën për ndihmën e saj në Platformën X. Të hënën, Holanda gjithashtu njoftoi se do të dorëzojë automjete të blinduara YPR-765 në Ukrainë, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës.

Njoftimet për ndihmën vijnë pasi Ukraina përpiqet të përballet me një ofensivë ruse në verilindje të vendit.

Javën e kaluar, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shtyu udhëtimin ndërkombëtar, duke përfshirë një udhëtim në Spanjë, për të monitoruar nga afër luftimet në rajonin e Kharkiv.

TRT Balkan / agjencitë