Të paktën 7.800 të burgosur palestinezë në burgjet izraelite      / Foto: AA

Sipas Shoqatës Palestineze të të Burgosurve, të paktën 7.800 palestinezë mbahen në burgjet izraelite.

Shoqata tha se të arrestuarit përfshijnë 33 gra, 166 fëmijë dhe 2.873 persona që mbahen pa u gjykuar ose pa akuzë nën politikën famëkeqe administrative të Izraelit.

Tensionet janë rritur në gjithë Bregun Perëndimor mes një ofensive ushtarake izraelite në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor.

Para shpërthimit të konfliktit të Gazës, numri i të burgosurve palestinezë në burgjet izraelite vlerësohej në rreth 5.250, përfshirë 1.319 të mbajtur pa akuzë ose pa u gjykuar.

“Forcat izraelite arrestuan 3.580 palestinezë në Bregun Perëndimor pas 7 tetorit”, tha organizata joqeveritare palestineze.

Të premten, Izraeli rifilloi sulmet ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës pas përfundimit të një pauze humanitare 1-javore me Hamasin.

Të paktën 15.899 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 42 mijë të tjerë janë plagosur që kur Izraeli filloi një fushatë masive ushtarake në Rripin e Gazës pas sulmit ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor.

Sipas shifrave zyrtare, numri i të vdekurve izraelitë në sulmin e Hamasit ishte rreth 1.200.

AA