Pamje nga pasojat e tërmetit të sotshëm në lindje të Afganistanit     Foto: AA

Në tërmetin me fuqi prej 5.9 ballë sipas shkallës së Rihterit që goditi pjesën lindore të Afganistanit humbën jetën të paktën 280 persona.

Lëkundjet e tokës u ndjenë në rrethet Barmala, Ziruk, Naka dhe Gayan, në provincën Paktika, në kufi me Pakistanin, njoftoi agjencia e lajmeve Bakhtar.

Të paktën 595 persona u plagosën.

Zyrtarët afganë kanë frikë se numri i viktimave mund të rritet.

AA