Tërmet me fuqi 7,2 ballë goditi Taxhikistanin.     /Foto: AA

Një tërmet prej rreth 7,2 ballë tronditi Taxhikistanin në orët mëngjesit të sotëm në një thellësi prej 10 km (6 milje), njoftoi televizioni shtetëror kinez CCTV, duke cituar Qendrën e Rrjeteve të Tërmeteve në Kinë. Epiqendra ishte rreth 82 km nga kufiri më i afërt me Kinën dhe u ndje fuqishëm në disa zona në rajonin perëndimor të Kinës Xinjiang, duke përfshirë Kashgar dhe Artux, raportoi CCTV-ja. Nuk pati raportime për viktima. Furnizimi me energji elektrike dhe komunikimi mbetën normal në Kashgar, njoftoi media shtetërore Xinhua.

TRT Balkan / agjencitë