Takimi Xi-Assad: Kina dhe Siria me "partneritet strategjik" / Photo: Reuters

Kina dhe Siria sot i ngritën marrëdhëniet e tyre dypalëshe në “partneritet strategjik” gjatë takimit të nivelit të lartë midis presidentit kinez Xi Jinping dhe homologut të tij vizitues sirian, Bashar al-Assad.

Hua Chunying, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme kineze, tha se krijimi i partneritetit strategjik “do të jetë moment historik i rëndësishëm në historinë e marrëdhënieve Kinë-Siri, ku të dyja palët ndërtojnë mbi të kaluarën dhe nisin rrugën drejt së ardhmes”.

“Pala kineze është e gatshme të punojë me palën siriane për të mbështetur në mënyrë të vendosur njëri-tjetrin dhe për të mbështetur së bashku barazinë dhe drejtësinë ndërkombëtare”, tha Hua në X.

Xi priti Assadin në Hangzhou, kryeqyteti i provincës lindore Zhejiang, pasi ai mbërriti në Kinë të enjten për një vizitë zyrtare me ftesë të presidentit kinez, vizita e parë e tillë në gati dy dekada.

Ai do të marrë pjesë edhe në ceremoninë e hapjes së Lojërave të 19-ta Aziatike, të cilat po mbahen në Hangzhou.

Hera e fundit që ai vizitoi Kinën ishte në vitin 2004, për t’u takuar me presidentin e atëhershëm Hu Jintao.

Kjo është vizita e tij e parë në Kinë që nga shpërthimi i luftës civile siriane më shumë se 12 vjet më parë. Gjatë luftës, Siria kishte një nivel relativisht të ulët të angazhimit ndërkombëtar, por në vitet e fundit kjo ka filluar të ndryshojë.

Assad shoqërohet në vizitë nga zonja e parë Asma al-Assad. Delegacioni sirian do të vizitojë edhe kryeqytetin Pekin.

AA