Ukrainë, të paktën 35 viktima në sulmin ndaj një ndërtese banimi në Dnipro

Ukrainë, të paktën 35 viktima në sulmin ndaj një ndërtese banimi në Dnipro

Një nga raketat ruse goditi një ndërtesë banesash 9-katëshe në qytetin lindor ukrainas Dnipro gjatë fundjavës.
Ukrainë, të paktën 35 viktima në sulmin ndaj një ndërtese banimi në Dnipro / Photo: Reuters

Numri i viktimave nga sulmi i Rusisë ndaj Dnipros të dielën është rritur në 35, njoftoi guvernatori i rajonit Dnipropetrovsk, Valentyn Mykhaylovych Reznichenko. Ai shtoi se në mesin e viktimave janë edhe dy fëmijë.

Sipas njoftimit, 39 njerëz janë shpëtuar nga gërmadhat, ndërsa 75 persona, përfshirë 14 fëmijë, janë lënduar gjatë sulmit.

“Mbetet i panjohur fati i 35 banorëve të tjerë të ndërtesës. Kërkimi për njerëz nën gërmadha vazhdon”, shkruan Reznichenko.

Një nga raketat ruse goditi një ndërtesë banesash 9-katëshe në qytetin lindor ukrainas Dnipro gjatë fundjavës.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy akuzoi Rusinë për sulmin dhe tha se po vazhdojnë punimet për rritjen e sanksioneve ndaj Moskës.

Lufta në Ukrainë po vazhdon me luftime të ashpra në rajonin e Donbasit, përfshirë zonat Soledar dhe Bakhmut.

TRT Balkan / agjencitë