UNICEF-i: Jeta e fëmijëve në Gaza rrezikohet nga kequshqyerja akute.

Drejtoresha Ekzekutive e UNICEF-it, Catherine Russell, ka lëshuar një paralajmërim në lidhje me rrezikun e menjëhershëm të vdekjes së fëmijëve në Rripin e Gazës për shkak të kequshqyerjes akute.

“Koha po mbaron”. Shumë fëmijë tashmë përballen me kequshqyerje të rëndë akute në Gaza. Ndërsa kërcënimi i urisë intensifikohet, qindra mijëra fëmijë të vegjël së shpejti mund të kequshqehen rëndë, me disa të rrezikuar nga vdekja”, raportoi Kathryn Russell në rrjetin social X.

Ajo theksoi:

“Nuk mund ta lejojmë këtë të ndodhë”.

Izraeli filloi sulme të pamëshirshme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor.

Sulmet e lanë Rripin e Gazës në gërmadha. Rreth 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar dhe gati dy milionë banorë janë zhvendosur.

Që atëherë, të paktën 22.313 palestinezë janë vrarë dhe 57.296 janë plagosur, sipas ministrisë së shëndetësisë të Gazës. Thuajse 1.200 izraelitë besohet të kenë vdekur në sulmin e Hamasit.

Hamasi besohet se mban peng të paktën 129 izraelitë që nga sulmi i 7 tetorit.

TRT Balkan / agjencitë