Ushtria izraelite sulmon intensivisht kampin e refugjatëve Shabura në Rafah. / Foto: AA Archive

Ndërsa ushtria izraelite kryen sulme intensive në kampin e refugjatëve Shabura në qytetin jugor të Rripit të Gazës, Rafah, vazhdojnë përleshjet në kamp midis luftëtarëve të rezistencës palestineze dhe ushtarëve izraelitë.

Ushtria izraelite po sulmon kampin e vendosur në qendër të Rafah nga toka dhe nga ajri.

Ata bombarduan gjithashtu zonën ku ndodhen shumë shtëpi në kamp.

Nga kampi del tym i dendur dhe shumica e banorëve u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre.

Sipas informacioneve të marra nga burime lokale, automjetet e ushtrisë izraelite erdhën nga korridori në Filadelfia në drejtim të qendrës së Rafah dhe pothuajse rrethuan kampin.

Pavarësisht vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GjND) për të ndalur sulmet në Rafah, sulmet e ushtrisë izraelite vazhdojnë.

Izraeli ka kryer sulme të vazhdueshme në Rripin e Gazës që nga 7 tetori i vitit të kaluar, në të cilat deri më tani janë vrarë më shumë se 37.160 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, dhe rreth 84.800 janë plagosur.

Izraeli është akuzuar për gjenocid nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës urdhëroi Tel Avivin të pezullojë menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor të Rafahut, ku më shumë se një milion palestinezë të zhvendosur kanë kërkuar strehim.

TRT Balkan / agjencitë