Xhihadi Islamik kundërshton akuzat izraelite se ka goditur spitalin e Gazës

Xhihadi Islamik kundërshton akuzat izraelite se ka goditur spitalin e Gazës

Grupi thotë se Izraeli po përpiqet të distancohet nga “krimi” në Spitalin Baptist Al-Ahli.
Xhihadi Islamik kundërshton akuzat izraelite se ka goditur spitalin e Gazës.    /Foto: AA

Lëvizja Palestineze e Xhihadit Islamik ka hedhur poshtë akuzat izraelite se ajo goditi Spitalin Baptist Al-Ahli në Gaza të martën me një raketë të gabuar, e cila vrau qindra njerëz.

Grupi në një deklaratë të mërkurën tha se përpjekjet e Izraelit për të drejtuar gishtin ndaj tyre ishin të pabaza, duke theksuar se ai (Grupi) nuk i përdor objektet publike, veçanërisht spitalet, për qëllime ushtarake.

Në komunikatën e Lëvizjes, thuhet së bashku me grupet e tjera të rezistencës në Gaza, "është e përkushtuar të mos përdorë vendet e adhurimit, objektet publike, veçanërisht spitalet, qendrat ushtarake ose ruajtjen e armëve" dhe i konsideron "akuzat izraelite si një përpjekje serioze për t'iu shmangur përgjegjësinë për krime të tilla dhe shënjestrimin e spitaleve të tjera.”

Ai tha se Izraeli bëri akuza të ngjashme dhe u përpoq të distancohej nga vrasja e gazetares së Al Jazeera, Shireen Abu Akleh, në maj 2022.

Më shumë se 500 njerëz u vranë në sulmin ajror izraelit në Spitalin Baptist Al-Ahli të martën mbrëma, njoftuan autoritetet palestineze.

Konflikti në Gaza, nën bombardimet dhe bllokadën izraelite që nga 7 tetori, filloi kur Hamasi nisi Operacionin “Stuhinë e Al-Aksa-së”, një sulm i befasishëm me shumë drejtime që përfshinte një breshëri lëshimesh raketash dhe infiltrimesh në Izrael nga toka, deti dhe ajri. Ai tha se sulmi ishte në hakmarrje për sulmin ndaj xhamisë Al-Aksa dhe dhunës në rritje nga kolonët izraelitë.

Ushtria izraelite më pas nisi operacionin “Shpatat e Hekurta” kundër objektivave të Hamasit në Rripin e Gazës.

Gaza po përjeton një krizë të rëndë humanitare pa energji elektrike, ndërsa uji, ushqimi, karburantet dhe furnizimet mjekësore po mbarojnë.

Shefi i OKB-së Antonio Guterres ka bërë thirrje për një "armëpushim të menjëhershëm humanitar" për të lehtësuar "vuajtjet epike njerëzore".

Të paktën 3.300 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në Gaza, ndërsa shifra qëndron në më shumë se 1.400 njerëz në Izrael.

TRT Balkan / agjencitë