Numri i të vdekurve në Gaza rritet ndërsa sulmet izraelite vazhdojnë / Foto: AA

Një sulm me dron nga Izraeli që synonte një apartament banimi vrau të paktën tre persona dhe plagosi disa në Gaza, njoftuan mediat lokale.

Sulmi kishte në shënjestër një apartament në Khan Yunis herët të enjten, i cili la të plagosur gjithashtu disa të tjerë, disa prej tyre rëndë, njoftoi agjencia palestineze e lajmeve WAFA.

Banesa e synuar u shkatërrua dhe pronat përreth pësuan dëme të konsiderueshme, thuhet në raport.

Shefi i OKB-së Antonio Guterres kërkoi një fund të menjëhershëm të humbjes “së papranueshme” të jetës civile, duke u kërkuar të gjitha palëve të ushtrojnë përmbajtje maksimale.

Gjithashtu të enjten, ushtria izraelite kreu sulme kundër grupit të armatosur të Xhihadit Islamik duke vrarë një komandant të lartë, Ali Ghali, kur banesa e tij u godit.

Sipas raporteve të mediave palestineze, sulmet kishin në shënjestër katin e fundit të një ndërtese në Gazën jugore, duke vrarë të paktën dy persona, përfshirë komandantin.

Ministria e Shëndetësisë në Gaza tha se 23 njerëz ishin vrarë që nga luftimet që shpërthyen të martën, në të cilat tre luftëtarë të lartë të Xhihadit Islamik dhe të paktën 10 civilë – shumica prej tyre gra dhe fëmijë u vranë nga sulmet izraelite.

Izraeli u përgatit për më shumë sulme me raketa mes raporteve për përpjekjet e dobëta egjiptiane për të ndërmjetësuar një armëpushim.

Kjo ka qenë përleshja më e keqe e luftimeve mes Izraelit dhe luftëtarëve palestinezë në Gaza në muajt e fundit, dhe në mesin e të vdekurve kishte edhe gra dhe fëmijë.

Zjarri vjen në një kohë të tensioneve në rritje dhe dhunës në rritje gjatë vitit të kaluar në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Ndërmjetësimi dështoi ndërsa luftimet vazhdojnë

Pas luftimeve intensive të mërkurën, kur raketat ranë në Izraelin jugor dhe qendror dhe sulmet ajrore goditën Gazën, një stacion televiziv shtetëror egjiptian njoftoi se Egjipti, një ndërmjetës i shpeshtë midis palëve, kishte ndërmjetësuar një armëpushim.

Por, me dhunën që vazhdoi deri në orët e para të së enjtes, u duk se asnjëra palë nuk po tërhiqej.

Ushtria izraelite thotë se në sulmet e saj ka zero luftëtarë me ato që thotë se janë goditje precize, por kanë mbetur të vrarë edhe fëmijë, mes tyre edhe një 4-vjeçar.

Zëdhënësi ushtarak, adm. Daniel Hagari, i tha Radios së Ushtrisë Izraelite të enjten se një e katërta e raketave të lëshuara gjatë këtij raundi luftimesh ranë në Gaza, duke vrarë të paktën katër veta, duke përfshirë një vajzë 10-vjeçare.

Izraeli thotë se sulmet ajrore janë një përgjigje ndaj një breshëri raketash të lëshuar javën e kaluar nga Xhihadi Islamik në përgjigje të vdekjes së një prej anëtarëve të saj nga një grevë urie ndërsa ishte në paraburgim izraelit.

Izraeli thotë se po përpiqet të shmangë konfliktin me Hamasin dhe të kufizojë luftimet në Xhihadin Islamik.

Krimet e luftës të Izraelit

Izraeli është vënë nën kritika ndërkombëtare për numrin e lartë të civilëve të martën, që përfshinte gratë e dy prej komandantëve të lëvizjes, disa nga fëmijët e tyre dhe një dentist që jetonte në një nga ndërtesat e synuara së bashku me gruan dhe djalin e tij.

Në konfliktet e kaluara, grupet e të drejtave të njeriut kanë akuzuar Izraelin për kryerjen e krimeve të luftës për shkak të numrit të madh të vdekjeve të civilëve.

Izraeli thotë se bën të pamundurën për të shmangur viktimat civile dhe i mban përgjegjës grupet e armatosura sepse ato veprojnë në zona të banuara shumë të populluara.

Vdekjet në Bregun Perëndimor

Dhuna e fundit vjen në përvjetorin e dytë të një lufte shkatërruese 11-ditore mes luftëtarëve të Gazës dhe Izraelit.

Zëdhënësi i Hamasit, Abdul Latif al Qanou, tha të mërkurën se “goditjet e rezistencës së bashkuar janë pjesë e procesit të reagimit ndaj masakrës së kryer nga (Izraeli)”.

Të mërkurën, trupat izraelite bastisën qytetin e pushtuar të Bregut Perëndimor të Qabatiya, duke vrarë dy persona të cilët ushtria i akuzoi se qëlluan ndaj ushtarëve.

Ministria palestineze e shëndetësisë i identifikoi dy burrat si Ahmed Jamal Tawfiq Assaf, 19 vjeç, dhe Rani Walid Ahmed Qatanat, 24 vjeç.

Ndëshkimi

Ndërkohë Gjermania dënoi “fuqishëm” sulmet me raketa palestineze “pa dallim” ndaj Izraelit, të cilat tha se duhet “të ndalojnë menjëherë”.

Dhuna e kësaj jave në Gaza është më e keqja që nga përshkallëzimi treditor në gusht që vrau 49 palestinezë, pa viktima izraelite. Dhuna e fundit e çon në 132 numrin e palestinezëve të vrarë në konfliktin izraelito-palestinez deri më tani këtë vit.

Nëntëmbëdhjetë izraelitë, një ukrainas dhe një italian janë vrarë gjatë së njëjtës periudhë, sipas një numërimi të AFP-së bazuar në burime zyrtare nga të dyja palët.

Këto shifra përfshijnë luftëtarë e civilë dhe, nga ana izraelite, tre anëtarë të pakicës palestineze të vendit me shtetësi izraelite.

Miliona nën okupim

Gaza me popullsi të dendur, e cila është shtëpia e 2,3 milionë palestinezëve, ka qenë nën bllokadë izraelite nga toka, ajri dhe deti, që nga viti 2005.

Izraeli pushtoi Bregun Perëndimor, duke përfshirë Jerusalemin Lindor dhe Gazën gjatë Luftës Arabo-Izraelite të vitit 1967. Ajo aneksoi gjithë qytetin e Jerusalemit Lindor në vitin 1980.

Palestina e quan Jerusalemin Lindor, së bashku me Gazën, si pjesë të vendit me kryeqytet Jerusalemin Lindor, aktualisht nën pushtimin izraelit.

Sipas ligjit ndërkombëtar, Bregu Perëndimor dhe Jerusalemi Lindor janë “territore të okupuara” dhe të gjitha aktivitetet e ndërtimit të vendbanimeve hebreje në tokë janë të paligjshme.

Palestinezët akuzojnë Izraelin se po zhvillon një fushatë agresive për të “judaizuar” qytetin historik duke zhdukur identitetin e tij palestinez arab dhe islam dhe duke dëbuar banorët e tij palestinezë.

Pothuajse 700.000 kolonë të paligjshëm izraelitë jetojnë në mbi 130 vendbanime në Bregun Perëndimor të pushtuar së bashku me gati tre milionë palestinezë që jetojnë nën pushtimin ushtarak izraelit.

TRT World