Mbrojtësi i Marokut, Achraf Hakimi (2) ia largon topin sulmuesit francez Kylian Mbappe (10) gjatë pjesës së dytë të një ndeshjeje gjysmëfinale gjatë Kupës së Botës 2022 në stadiumin Al Bayt.  Foto: Reuters

Shpejtësia është një aset që ndryshon lojën për çdo futbollist dhe Kupa e Botës FIFA ofron arenën e përsosur globale për të shfaqur sulmuesit dhe mbrojtësit më të shpejtë atje.

Këtu janë dhjetë lojtarët më të shpejtë në turneun e Kampionatit Botëror të këtij viti, sipas statistikave të gazetës sportive Marca:

Vendi i 6-të (barazim mes tre lojtarësh):

Tajon Buchanan, Kanada, 35.19 kilometra/orë (km/orë)

Kanadezi Tajon Buchanan (11) në aksion me belgun Jan Vertonghen dhe Axel Witsel.  Foto: Reuters

Tajon Trevor Buchanan luan si anësor për skuadrën belg të Kategorisë së Parë A, Club Brugge dhe kombëtaren e Kanadasë.

Buchanan nënshkroi një marrëveshje 3-vjeçare e gjysmë me klubin Brugge në 2021 dhe u huazua përsëri në New England Revolution për pjesën e mbetur të sezonit 2021 MLS.

Ai pranoi një ftesë për kampin e ekipit kombëtar kanadez të të moshuarve për janar 2021 dhe më 18 qershor Buchanan u emërua në skuadrën paraprake prej 60 lojtarësh të Kanadasë për Kupën e Artë CONCACAF 2021.

Loja e Buchanan-it në turne u vlerësua dhe ishte marrësi i çmimit CONCACAF Gold Cup 2021 për lojtarin më të mirë të ri.

Nemanja Radonjiq, Serbi, 35.19 km/h

Nemanja Radonjiq i Serbisë në aksion (djathtas) me Abdulaziz Elamin të Katarit.   Foto: Reuters

Nemanja Radonjiq luan për klubin e Serie A Torino, i huazuar nga klubi i Ligue 1 Marseille dhe gjithashtu përfaqëson kombëtaren e Serbisë.

Në nëntor 2017, Radonjiq u ftua në ekipin kombëtar të futbollit të Serbisë për një turne në Azi dhe bëri debutimin e tij në një barazim miqësor me Korenë e Jugut.

Një vit më vonë, trajneri i Serbisë, Mladen Krstajiq e përfshiu Radonjiqin në skuadrën përfundimtare të 23 lojtarëve për Kupën e Botës FIFA 2018, ku ai u shfaq në dy ndeshje, një kundër Zvicrës dhe tjetrën kundër Brazilit.

Në Botërorin e këtij viti ai luajti në të tria ndeshjet e fazës së grupeve, kundër Brazilit, Kamerunit dhe Zvicrës. Ndërsa Serbia përfundoi e katërta në grup, Radonjiq vrapoi me një shpejtësi maksimale prej 35.19 km/h.

Kylian Mbappe, Francë, 35.19 km/h

Frances Kylian Mbappe (majtas) në aksion me Achraf Hakimi të Marokut (djathtas).   Foto: Reuters

Mbappe është lojtari më i shpejtë në Ligue 1, duke arritur një shpejtësi prej 36.05 km/h në fillim të sezonit, sipas Sporting News, por në Katar ai është i barabartë në vendin e gjashtë së bashku me Buchanan dhe Radonjiq.

Francezi ka shënuar pesë gola dhe ka asistuar në dy të tjerë në pesë paraqitje në Kupën e Botës deri më tani.

Pasi mposhti Marokun 2-0, Mbappe mund t’i mundësojë Francës të mbrojë titullin e kampionit të Kupës së Botës në një ndeshje finale kundër Argjentinës.

Ai ka të ngjarë të shkojë në shtëpi me Topin e Artë ose Këpucën e Artë gjithashtu.

Vendi i 5-të (barazim mes dy lojtarësh)

Ismaila Sarr, Senegal, 35.29 km/h

Ismaila Sarr e Senegalit (majtas) në aksion me Kyle Walker të Anglisë (djathtas).   Foto: Reuters

Ismaila Sarr ka shkëlqyer si sulmuesi më i mirë e Senegalit në Katar, pasi i kaloi kundërshtarët me një shpejtësi maksimale prej 35.29 km/orë.

Krahas kombëtares së Senegalit, ai luan si anësor për klubin e EFL Championship Watford.

Ai përfaqësoi vendin e tij për herë të parë në një ndeshje kundër Namibisë në 2016 në Dakar dhe vetëm dy vjet më vonë u emërua në skuadrën prej 23 lojtarësh të Senegalit për Kupën e Botës FIFA 2018 në Rusi.

Në vitin 2019, Sarr ishte gjithashtu pjesë e skuadrës së Senegalit që arriti në finalen e Kupës së Kombeve të Afrikës, vetëm për herë të dytë në historinë e kombit.

Achraf Hakimi, Marok, 35.29 km/h

Mbrojtësi i Marokut, Achraf Hakimi (2) gjuan topin kundër Francës gjatë pjesës së parë të një ndeshjeje gjysmëfinale.  Foto: Reuters

Achraf Hakimi Mouh konsiderohet si një nga mbrojtësit e djathtë më të mirë në futbollin botëror dhe nuk është çudi që ai njihet për shpejtësinë e tij pasi goditi 35.29 km/h në Katar.

Ai luan për klubin e Ligue 1, Paris Saint-Germain dhe ekipin kombëtar të Marokut, në të cilin ai ka qenë një pjesë jetike e garës së tyre deri në gjysmëfinale.

Hakimi përfaqësoi Marokun në nivele të ndryshme të të rinjve, përpara se të bënte debutimin e tij ndërkombëtar në vitin 2016 në moshën 17-vjeçare, pasi më parë u përball me ekipet e të rinjve të kombeve nën 20 vjeç.

Vendi i 4-të (barazim mes dy lojtarësh)

Daniel James, Uells, 35.39 km/h

Daniel James i Uellsit (20) në aksion me Sergino Dest nga ShBA (2).   Foto: Reuters

Daniel Owen James dhe shpejtësia e tij e shpejtë e ndriçimit vlerësohen për ndihmën e Uellsit për t’u kualifikuar në Kupën e Botës FIFA për herë të parë që nga viti 1958.

Ai luan si anësor për klubin e Premierligës Fulham, i huazuar nga Leeds United.

Ai bëri debutimin e tij profesional për Swansea City në 2018, nënshkroi për Manchester United në 2019, pasi bëri 74 paraqitje për klubin ku iu bashkua Leeds United në 2021.

Antonee Robinson, Shtetet e Bashkuara, 35.39 km/h

Antonee Robinson i Shteteve të Bashkuara dribloi topin gjatë ndeshjes së futbollit të raundit të 16-të të Kupës së Botës mes Holandës dhe SHBA-së.   Foto: AP

Antonee Robinson, me nofkën Jedi, luan si mbrojtës i majtë për klubin e Premierligës Fulham dhe ekipin kombëtar të Shteteve të Bashkuara.
Robinson u përball fillimisht në nivelin nën 18 vjeç me ShBA-në dhe në vitin 2018, u ftua si në kampin e të moshuarve të ShBA-së ashtu edhe në kampin e Anglisë nën 21 vjeç.
Ai bëri debutimin e tij për të moshuarit në Shtetet e Bashkuara më 28 maj 2018, duke luajtur 90 minutat e plota në një fitore miqësore 3–0 kundër Bolivisë dhe duke regjistruar një asistim.

25-vjeçari amerikan arriti një shpejtësi maksimale mbresëlënëse prej 35.39 km/orë në Katar.

Vendi i 3-të:

David Raum, Gjermani, 35.40 km/h

Hiroki Sakai i Japonisë në aksion me gjermanin David Raum (3).   Foto: Reuters

David Raum luan si mesfushor i majtë ose mbrojtës i majtë për klubin e Bundesligës RB Leipzig dhe kombëtaren e Gjermanisë.

Ai ka bërë gjithsej njëmbëdhjetë paraqitje ndërkombëtare në nivelet U-19 dhe U-20 dhe u thirr në skuadër për Kampionatin Evropian të UEFA-s U21 2021. Ai luajti në të gjitha ndeshjet, duke i mundësuar Gjermanisë të fitonte finalen 1–0 ndaj Portugalisë.

Pasi debutoi me ekipin kombëtar të Gjermanisë në një fitore 6–0 në kualifikimet e Kupës së Botës kundër Armenisë vitin e kaluar, ai ka vazhduar të arrijë një shpejtësi maksimale prej 35.40 km/orë në Katar.

Vendi i 2-të:

Nico Williams, Spanjë, 35.59 km/h

Nico Williams i Spanjës (12) tenton një gjuajtje në portë përballë portierit të Marokut Yassine Bounou dhe gabon.   Foto: AP

Nicholas “Nico” Williams Arthuer luan si anësor për klubin e La Ligas Athletic Bilbao dhe kombëtaren e Spanjës.

Ai përfaqësoi fillimisht Spanjën me skuadrën U-18 në 2020, duke shënuar dy gola në katër ndeshje dhe u thirr në Spanjën U-19 një vit më vonë. Ai bëri debutimin e tij për U-21 në shtator të të njëjtit vit.

Ai u thirr në skuadrën e të moshuarve për ndeshjet e UEFA Nations League 2022–23 në shtator 2022, në të cilat ai shënoi golin e tij të parë për ekipin kombëtar në një miqësore kundër Jordanisë.

Në Kupën e Botës 2022, ai u bë lojtari i dytë më i shpejtë pasi arriti një shpejtësi maksimale prej 35.59 km/orë.

Por, pavarësisht ritmit të tij të jashtëzakonshëm, ai u përdor kryesisht si zëvendësues në Katar dhe e përfundoi turneun pa gola ose asistime.

Vendi i 1-rë:

Kamaldeen Sulemana, Gana, 35.69 km/h

Agustin Canobbio i Uruguait (24) sfidon Kamaldeen Sulemana të Ganës (22) gjatë ndeshjes së futbollit në grupin H të Kupës së Botës.   Foto: AP

Kamaldeen Sulemana, i njohur gjithashtu si Kamaldeen, i cili luan si anësor për klubin e Ligue 1 Rennes dhe ekipin kombëtar të Ganës.

Ai mori thirrjen e tij të parë për ekipin kombëtar të Ganës në vitin 2020 dhe debutoi me Ganën në një humbje miqësore 3–0 ndaj Malit. Kamaldeen luajti edhe në ndeshjen miqësore kundër Katarit.

Pavarësisht se u bë lojtari më i shpejtë në Katar me një shpejtësi rekord prej 35.69 km/orë, 22-vjeçari u kufizua në vetëm dy paraqitje zëvendësuese dhe nuk arriti të shënonte një gol ose asist.

TRT World