Akar dhe Banožić diskutuan çështjet e mbrojtjes dhe të sigurisë

Akar dhe Banožić diskutuan çështjet e mbrojtjes dhe të sigurisë

Ministri kroat i Mbrojtjes Mario Banožić po qëndron për vizitë zyrtare në Ankara.
Akar dhe Banožić diskutuan çështjet e mbrojtjes dhe të sigurisë.     /Foto: AA

Ministri kroat i Mbrojtjes Mario Banožić po qëndron për vizitë zyrtare në Ankara.

Ministri i Mbrojtjes i Republikës së Türkiyes Hulusi Akar është takuar sot me ministrin e Mbrojtjes të Kroacisë Mario Banožić, i cili po qëndron për vizitë në Ankara,

Në ceremoninë solemne, së bashku me shefin e Shtabit të Përgjithshëm, gjeneral Yasar Guler, Akar mirëpriti Banožić-in dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm kroat, admiral Robert Hranj.

Dy ministrat zhvilluan një takim pas ceremonisë dhe më pas kryesuan bisedimet mes delegacioneve.

Pas takimit, Akar theksoi se kanë biseduar për çështjet e mbrojtjes dhe sigurisë.

"Bisedimet tona ishin jashtëzakonisht produktive dhe konstruktive. Mund të themi me kënaqësi se jemi dakord për shumë çështje”, tha Akar, duke theksuar se Banožić është ministri i parë i Mbrojtjes i Kroacisë që viziton Türkiyen pas nëntë vjetësh.

Akar theksoi se vendi ishte në terren me të gjitha kapacitetet e disponueshme menjëherë pas tërmeteve shkatërruese që goditën provincat jugore të Türkiyes më 6 shkurt, por edhe se shumë vende e ndihmuan Türkiyen.

"Në këtë luftë tonën, 91 vende kontribuan në mënyra të ndryshme. Kroacia është në mesin e tyre. Prandaj, dua të falënderoj qeverinë kroate, popullin e saj, ministrin dhe vendet e tjera për mbështetjen dhe kontributin e tyre", tha Akar.

Më pas ai kujtoi marrëdhëniet e ngushta mes Türkiyes dhe Kroacisë.

"Gjatë vizitës së vitit të kaluar në Kroaci nga Presidenti ynë Recep Tayyip Erdogan, u krijua një kornizë politike. Prandaj, ne vazhdojmë të zhvillojmë lidhjet tona bazuar në besimin midis dy vendeve. Diskutuam në detaje me Ministrin e Mbrojtjes se çfarë mund të bëjmë në lidhje me Çështjet e industrisë së mbrojtjes në kontekstin e sigurisë euroatlantike, ne jemi dakord që bashkëpunimi midis Türkiyes dhe Kroacisë në kuadër të NATO-s jep një kontribut të rëndësishëm si për NATO-n ashtu edhe për rajonin. Gjithashtu, theksuam veçanërisht rëndësinë e bashkëpunimit tonë dypalësh dhe rajonal në këtë drejtim”, theksoi ministri turk i Mbrojtjes.

Akar shtoi se kanë biseduar edhe për luftën kundër organizatave terroriste dhe ngjarjet në Ukrainë.

“Ne përsëritëm se Türkiye mbështet integritetin territorial dhe të drejtat sovrane të Ukrainës që nga fillimi”, tha Akar.

Ai theksoi se në takim u theksua rëndësia e bashkëpunimit në industrinë e mbrojtjes ndërmjet Türkiyes dhe Kroacisë.

Ai shtoi se bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë është i rëndësishëm jo vetëm për Türkiyen dhe Kroacinë, por edhe për Ballkanin dhe për paqen dhe stabilitetin në rajon.

Akar shprehu besimin se vizita, të cilën ai e cilësoi si "të rëndësishme dhe domethënëse", do të japë një kontribut të rëndësishëm për të dyja vendet, rajonin, Ballkanin dhe NATO-n.

Miqtë e vjetër

Ministri Banožić i cilësoi Türkiye dhe Kroacinë si miq të vjetër.

“Ne patëm një takim shumë konstruktiv me ministrin Akar dhe së bashku konfirmuam se sa mirë po përparojnë marrëdhëniet mes dy vendeve”, tha Banožić.

Ai i shprehu edhe një herë ngushëllimet popullit të Türkiye për shkak të tërmetit dhe kujtoi se menjëherë pas tërmetit janë dërguar ekipe nga Kroacia për të ofruar ndihmë.

Ai theksoi se janë gjithmonë të gatshëm të ndihmojnë dhe falënderoi Türkiye për ndihmën që autoritetet turke i dërguan Kroacisë pas tërmetit që goditi Petrinjen në vitin 2020.

Ai e vlerësoi shumë të mirë bashkëpunimin mes dy vendeve në industrinë e mbrojtjes dhe ftoi ministrin Akar në Ekspozitën dhe Konferencën Ushtarake dhe Aviacionale të Adriatikut.

Më pas ai komentoi ngjarjet në Ukrainën e shkatërruar nga lufta.

"Që nga fillimi i luftës, Kroacia ka mbrojtur pavarësinë dhe integritetin territorial të Ukrainës. Gjithashtu, dua të them se ne gjithmonë do t'i ndihmojmë Ukrainës”, tha Banožić.

Ai shprehu gjithashtu mirënjohjen për Türkiye për udhëheqjen e saj politike dhe përpjekjet për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë dhe për të arritur një armëpushim

AA