Akar: Türkiye është në Siri vetëm për të luftuar terroristët

Akar: Türkiye është në Siri vetëm për të luftuar terroristët

Ministrat e Mbrojtjes të Türkiyes, Rusisë, Iranit dhe Sirisë u takuan në Moskë.
Akar: Türkiye është në Siri vetëm për të luftuar terroristët.     /Footo: AA

Türkiye është në Siri vetëm për të luftuar terroristët dhe dëshiron të krijojë një mjedis të sigurt për popullin sirian, tha të mërkurën Ministri i Mbrojtjes Kombëtare Hulusi Akar.

“Siç kemi thënë gjithmonë, ne respektojmë sovranitetin dhe integritetin territorial të Sirisë”, tha Akar pas bisedimeve në Moskë me homologun e tij rus Sergey Shoigu, iranianin Mohammad Reza Gharaei Ashtiani dhe Ali Mahmoud Abbas të Sirisë.

Në takim morën pjesë edhe shefat e inteligjencës të të katër vendeve.

“Arsyeja e vetme që jemi në Siri është të luftojmë terroristët, veçanërisht PKK/YPG/PYD dhe DAESh/ISIS-in. Ne do të vazhdojmë përpjekjet tona për të neutralizuar të gjithë terroristët, gjë që është e rëndësishme jo vetëm për ne, por edhe për integritetin territorial të Sirisë”, u tha Akar gazetarëve në Aeroportin Ndërkombëtar Vnukovo.

Një tjetër nga synimet e Ankarasë është të parandalojë një valë të re refugjatësh nga Siria, shtoi ai.

“Me përpjekjet tona, ne po sigurojmë një mjedis sa më pozitiv dhe të qëndrueshëm në Siri. Duke përmirësuar kushtet atje, ne do të sigurojmë që vëllezërit dhe motrat sirianë që po presim në vendin tonë të mund të kthehen vullnetarisht në atdheun e tyre në një mënyrë të sigurt dhe të respektueshme”, tha ai.

Türkiye nuk do të ndërmarrë kurrë një hap që i vë në rrezik sirianët, theksoi ai.

“Të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm për këtë dhe të veprojnë në përputhje me rrethanat. Ne kemi pasur një politikë shumë të qartë dhe të qëndrueshme për këtë që nga fillimi”, tha Akar.

“Ne po punojmë shumë për të eliminuar plagën e terrorizmit sa më shpejt të jetë e mundur për të mbrojtur kombin, kufijtë dhe popullin tonë dhe për të rivendosur paqen, stabilitetin dhe qetësinë në rajon.”

TRT Balkan / agjencitë