Akar: Türkiye po monitoron situatën pas rrëzimit të dronit amerikan.    / Foto: AA

Türkiye po monitoron nga afër situatën pas rrëzimit të dronit ushtarak amerikan që u rrëzua dje në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin e Zi, tha sot Ministri i Mbrojtjes Kombëtare të Türkiyes, Hulusi Akar.

“Siç e dini, incidenti ka ndodhur dje. Po e ndjekim me vëmendje ngjarjen. Kemi kontakte të ndryshme”, tha Akar në një deklaratë për mediat në Ankara.

Ai tha një ditë pasi Pentagoni njoftoi se një avion luftarak rus SU-27 kishte goditur dronin Reaper, duke rrëzuar avionin amerikan.

Türkiye qëndron për një “zgjidhje të kuptueshme” kur bëhet fjalë për incidentin, shtoi Akar.

Rusia mohoi dje se avionët e saj luftarakë kishin kontakt me një dron ushtarak amerikan që u rrëzua në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin e Zi.

“Në mëngjesin e 14 marsit, mbikëqyrja e hapësirës ajrore të Forcave Ajrore Ruse zbuloi një fluturim të dronit amerikan MQ-9 drejt shtetit kufitar të Federatës Ruse”, tha Ministria e Jashtme ruse në një deklaratë.

Në deklaratë thuhet se avionët luftarakë të Forcave Ajrore Ruse u ngritën për të identifikuar dronin, i cili më pas thuhet se shkoi në një fluturim të pakontrolluar, humbi lartësinë dhe u rrëzua në ujë pas disa manovrave të mprehta.

TRT Balkan / agjencitë