Altun: Türkiye kërkon t'i japë fund luftës në Siri /     Others

Politika e Türkiyes është t'i japë fund konfliktit dhe të rindërtojë një Siri që ka integritetin e saj territorial të paprekur me qytetarët e saj që jetojnë në paqe dhe liri, tha kreu i Drejtorisë Turke të Komunikimeve, Fahrettin Altun.

Në një deklaratë në X, i njohur më parë si Twitter, Altun tha të enjten se politika e Ankarasë për Sirinë synon të arrijë në një zgjidhje paqësore të konfliktit që ka zhvendosur miliona refugjatë, një pjesë e madhe e të cilëve Türkiye i ka pritur për më shumë se një dekadë.

Altun tha se Türkiye synon të sigurojë kthimin e sigurt të refugjatëve në vendin e tij dhe nënvizoi se për ta arritur këtë, duhet të ndërtohet infrastruktura humanitare dhe ligjore. Altun, megjithatë, kritikoi komunitetin ndërkombëtar për injorimin e këtij qëllimi, duke shmangur ndarjen e barrës së mbështetjes së refugjatëve dhe ofrimin e mbështetjes minimale për ta, dhe duke e lënë Türkiyen të vetme në këtë detyrë monumentale humanitare.

“Populli turk ka qenë jashtëzakonisht i dhembshur dhe bujar me mbështetjen e tyre për ata të cilëve nuk u është dhënë zgjidhje tjetër veçse të braktisin atdheun e tyre,” tha Altun.

“Në përputhje me këtë frymë, politika jonë e jashtme ka mbetur e përkushtuar ndaj parimeve humanitare pavarësisht presioneve të shumta dhe provokimeve të të gjitha llojeve,” tha ai.

“Ne nuk i lejuam grupet e opozitës ta kthejnë këtë çështje për të ndezur ndjenjat anti-imigruese. Ne nuk do të lejojmë as aktorët e jashtëm të shfrytëzojnë disa ankesa për të diktuar politikën tonë.”

Vërejtjet e Altun erdhën pasi grupe të zemëruara në qytetin qendror të Anadollit Kayseri, u vunë flakën pronave të shumta në pronësi të shtetasve sirianë. Dhuna u shkaktua nga një incident ku përfshihej një individ sirian, i cili abuzoi seksualisht me një vajzë shtatëvjeçare. Trazirat u përhapën edhe në qytete të tjera, ndonëse me intensitet më të vogël.

Mes trazirave, platforma e mediave sociale X pa një rritje të dezinformatave dhe përmbajtjeve të urrejtjes, me një numër të madh përdoruesish që përdornin gjuhë nënçmuese dhe bënin thirrje për dëbimin e refugjatëve sirianë nga Türkiye.

Megjithatë, autoritetet turke zbuluan se një pjesë e konsiderueshme e postimeve u krijuan nga bots dhe u konsideruan provokuese.

“Niveli shqetësues i hipokrizisë nga Perëndimi”

Altun kritikoi ata që duan të njollosin qasjen humanitare të Türkiyes ndaj refugjatëve, duke thënë se "ata po punojnë shumë për ta përshkruar vendin tonë si një vend armiqësor".

“Kontrasti midis qasjes së orientuar drejt sigurisë, ksenofobisë dhe islamofobisë, të miratuar nga shumë vende evropiane, dhe qasjes humanitare të vendit tonë – nuk mund të ishte më i qartë”, tha Altun.

“Türkiye ka qëndruar me krenari dhe vazhdimisht kundër të djathtës ekstreme evropiane që ka treguar një fytyrë të shëmtuar të Evropës në luftën e tyre kundër emigrantëve dhe refugjatëve”, tha ai.

Altun kritikoi gjithashtu grupet politike në vendet Perëndimore, të cilët kanë "praktikuar një nivel shqetësues hipokrizie duke predikuar të drejtat e njeriut, ndërsa tolerojnë ndjenjat anti-imigruese dhe ksenofobinë".

"Ne kemi qenë dëshmitarë të zbërthimit të strukturës sociale dhe ekonomike të Evropës, si rezultat i rritjes destabilizuese të së djathtës ekstreme."

"Fushata e fundit kundër lojtarit të ekipit tonë kombëtar të futbollit Merih Demiral gjatë Kampionatit Evropian të Futbollit është vetëm një tjetër simptomë e kësaj sëmundjeje në rritje në disa vende Perëndimore," shtoi ai.

Futbollisti turk Merih Demiral, i cili shënoi dy gola për ekipin kombëtar të futbollit të Türkiyes teksa mposhti Austrinë 2-1 dhe u kualifikua në çerekfinale të Euro 2024, bëri shenjën 'Bozkurt', një simbol krenarie për shumë nacionalistë turq.

Pas një kërkese të Ministres së Brendshme gjermane Nancy Faeser për të sanksionuar Demiralin, UEFA nisi një hetim disiplinor ndaj futbollistit Merih Demiral.

Ministria e Jashtme turke e dënoi veprimin dhe thirri ambasadorin gjerman në Ankara për një shpjegim.

“Ato kombe që kërkojnë stabilitet të vërtetë dhe janë seriozë për të jetuar sipas parimeve humanitare që predikojnë, duhet të qëndrojnë me Türkiyen dhe të përballen me forcat e racizmit, ksenofobisë dhe islamofobisë”, tha Fahrettin Altun.

TRT World