Arrestohen 15 të dyshuar për ndërtimin e banesave të shembura në Diyarbakir  / Foto: AA

Policia turke po punon për arrestimin edhe të dyshuarve tjerë të cilët aktualisht janë në arrati.

Në Türkiye janë arrestuar 15 nga 39 të dyshuarit nën akuzën për defekte në ndërtimin e banesave të cilat u shembën në tërmetin që goditi provincën Diyarbakir.

Prokuroria në Diyarbakir ka hapur hetime për të konstatuar defektet në ndërtimin e ndërtesave që u shembën nga tërmeti i 6 shkurtit.

Policia ka arrestuar 15 persona të dyshuar, mes tyre edhe kontraktorët, të cilët akuzohen për veprën penale "vrasje me paramendim".

Po punohet për arrestimin e gjashtë të dyshuarve të tjerë të cilët janë në arrati.

Dy tërmete shkatërruese me intensitet 7,7 dhe 7,6 ballë sipas shkallës së Rihterit goditën pjesët jugore të Türkiyes më 6 shkurt, epiqendra e të cilave u regjistrua në Kahramanmaraş.

Numri i personave që kanë humbur jetën nga tërmetet në Türkiye është rritur në 35.418, ndërsa në Sirinë fqinje në 3.688.

AA