Kryediplomati turk  Mevlüt Çavuşoğlu.     Foto: AA

Me anijen e parë që transporton drithëra ukrainas, e që vazhdon të lundrojë për në Liban, ministri i Jashtëm i Türkiye-s, Mevlüt Çavuşoğlu, tha se marrëveshja e eksportit të drithërave e nënshkruar në Istanbul duhet të jetë "e qëndrueshme" dhe mund të ishte baza për një "armëpushim gjithëpërfshirës" për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë.
"Duhet të jetë e qëndrueshme dhe kohëzgjatja e kësaj marrëveshjeje është për katër muaj", tha Çavuşoğlu gjatë një konference të përbashkët për media me homologun e tij malajzian Saifuddin Abdullah në Kuala Lumpur, duke shtuar se marrëveshja e eksportit të drithërave do të zgjatet nëse nuk ka kundërshtime para përfundimit të marrëveshjes.
Türkiye, OKB, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje historike më 22 korrik për të rihapur tre porte ukrainase: Odesa, Chernomorsk dhe Yuzhny; për drithërat që kanë ngecur për muaj të tërë për shkak të luftës Rusi-Ukrainë, e cila tani është në muajin e gjashtë.
Për të mbikëqyrur eksportet e drithit ukrainas, në Istanbul u formua një Qendër e përbashkët koordinimi (JCC) më 27 korrik, e përbërë nga përfaqësues nga Türkiye, OKB, Rusia dhe Ukraina për të mundësuar transportin e sigurt të mallrave komerciale ushqimore dhe plehrave bujqësore me anije tregtare nga tre portat kryesore ukrainase në Detin e Zi.
Duke vënë në dukje se anija që transportonte misër nga Ukraina vazhdon të lundrojë drejt Libanit pasi u kryen inspektimet në JCC, Çavuşoğlu tha se nëse marrëveshja zgjatet pa asnjë kundërshtim, atëherë "Rusia gjithashtu do të jetë në gjendje të eksportojë drithërat e saj dhe produktet e lidhura me të, si dhe plehrat bujqësore".
Ai theksoi se e gjithë bota ka nevojë për këto mallra që vijnë nga Ukraina dhe Rusia.
Marrëveshja e drithërave "duhet të jetë e qëndrueshme dhe të gjithë duhet të veprojnë me përgjegjësi dhe të qëndrojnë pranë angazhimeve të tyre për të vazhduar këtë. Dhe më duhet t'ju them se situata është e brishtë, sepse lufta në Ukrainë vazhdon", shtoi Çavuşoğlu.
Duke theksuar shpresën e Türkiye-s që marrëveshja të jetë "baza për një armëpushim gjithëpërfshirës, plan paqeje dhe një paqe e qëndrueshme" në rajon, kryediplomati turk pohoi më tej përpjekjet e vazhdueshme të vendit të tij për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë dhe vuri në dukje "nevojën për të mbështetur komunitetin ndërkombëtar për t'i dhënë fund luftës".

AA