Çavuşoğlu: Türkiye dhe Egjipti hapin kapitull të ri të mardhënieve.     /Foto: Mevlüt Çavuşoğlu/Twitter

Duke vlerësuar mbështetjen dhe solidaritetin e treguar nga Egjipti në pasojat e menjëhershme të tërmeteve vdekjeprurëse që goditën Türkiye jugore në fillim të këtij muaji, ministri i Jashtëm turk tha të hënën se të dyja vendet po "hapin një kapitull të ri në marrëdhëniet. "Miqësia dhe vëllazëria janë të dukshme në kohë të vështira," tha Mevlüt Çavuşoğlu në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij egjiptian Sameh Shoukry, i cili po viziton rajonet jugore të Adanas dhe Mersinit. Pas dy tërmeteve të forta që ndodhën më 6 shkurt, Egjipti tregoi vëllazërinë dhe miqësinë e tij me Türkiyen, tha Çavuşoğlu. Ai theksoi se të dyja vendet "po hapin një kapitull të ri në marrëdhëniet". Çavuşoğlu tha se ai dhe Shoukry diskutuan mënyrat për të zhvilluar më tej lidhjet në një takim dypalësh në aeroportin Sakirpasa në Adana. “Zhvillimi i marrëdhënieve midis Türkiyes dhe Egjiptit është në interes të të dyja vendeve, por jo vetëm për të dy vendet, por edhe i rëndësishëm për paqen, stabilitetin dhe zhvillimin e rajonit tonë”, tha Çavuşoğlu. Vizita e Shoukry ishte vizita e parë e një ministri të Jashtëm egjiptian në Türkiye në më shumë se një dekadë.

TRT Balkan / agjencitë