“Do të vijmë pa paralajmërim” cila është historia e thënies së Erdoğanit?     Foto: AA

Me përshkallëzimin e provokimeve greke që kaluan nga të qenit thjesht fjalë në armatosjen e ishujve të Egjeut, për të cilët luftohet publikisht kundër Türkiye-s, presidenti i Türkiye-s Recep Tayyip Erdoğan riparalajmëron këdo që kërcënon interesat dhe sigurinë e Türkiye-s. Kjo përfshin Greqinë, të cilën Erdoğan e paralajmëroi muajin e kaluar duke thënë: “Mos harroni Izmirin, ne mund të vijmë një natë pa paralajmërim”.

Sërish presidenti i Türkiye-s pohoi duke iu përgjigjur gazetarit grek nëse deklaratat e tij i drejtoheshin Greqisë duke thënë: “Ne informojmë jo vetëm Greqinë, por edhe çdo shtet që mendon të na sulmojë, ne do të vijmë një natë pa paralajmërim.”

Si rezultat i reperkusionit të fortë të deklaratës së Erdoğanit në shtypin botëror, shumë kohët e fundit filluan kërkimin dhe dekodimin e deklaratave të tilla në kërkim të lidhjeve historike dhe simbolike.

Deklarata, e cila është bërë simboli fillestar i çdo operacioni ushtarak turk, është një citim nga titulli i një poezie që ka shkruar poeti turk Umit Yaşar Ozcan. Një poezi e thurrur nga poeti si një këngë dashurie, por e përdorur nga turqit për të rritur moralin e turqve të Qipros përpara procesit të paqes qipriote të vitit 1974.

Që nga traktati i paqes i Qipros, turqit kanë gjetur në këtë frazë një alternativë ndaj daulleve të luftës dhe një slogan për të treguar vendosmërinë dhe seriozitetin e Türkiye-s në mbrojtjen e interesave të saj në të gjitha mënyrat dhe metodat e disponueshme, dhe deklarata është bërë e barabartë me shpalljen e ndonjë operacioni ushtarak kundër organizatave terroriste në Siri, Irak dhe gjetkë.

Më shumë se një deklaratë

Deklarata “mund të vijmë një natë pa paralajmërim” nuk është thjesht një deklaratë që politikanët turq hedhin për të rritur moralin e turqve dhe për të mobilizuar vendosmërinë për të mbrojtur sigurinë dhe sovranitetin e Türkiye-s, por është një deklaratë që mbart me vete një paralajmërim për këdo që mendon të sulmojë sovranitetin turk dhe një pararojë e lëvizjes së afërt të makinerisë ushtarake turke, së cilës i frikësohen organizatat terroriste dhe vendet armike.

Greqia, nga ana e saj, është e vetëdijshme për forcën e kësaj deklarate dhe është e vetëdijshme se ajo është më shumë se një slogan politik kalimtar, pse dhe ishte arsyeja e lindjes së saj në 1974 pak para traktatit të paqes të Qipros, i cili përfundoi në disfata e qipriotëve të mbështetur nga grekët, duke e kthyer atë nga një këngë thjesht dashurie në një këngë që prek ndjenjat patriotike të turqve të Qipros.

Ndërsa grekët po përpiqeshin të demoralizonin turqit qipriotë, të cilët prisnin ndërhyrjen e Turqisë, duke transmetuar këngën e radios greke:

“Prita, por ti nuk erdhe, nuk deshe që të ringjallem?”

Turqit iu përgjigjën me versionin kompozues dhe të kënduar të poezisë:

“Mos më thirr me gjithë zemër. Mund të të befasoj një natë.”

E vlefshme kudo

Në fillim të vitit 2021, ndërsa përgatiteshin Forcat e Armatosura Turke për një operacion ushtarak kundër organizatës terroriste PKK në Sinxhar në Irakun verior, presidenti turk tha: “Operacionet nuk mund të kryhen duke i shpallur ato. Unë kam një deklaratë që e them gjithmonë: do të vijmë një natë pa paralajmërim. Kjo është fundi.”

Më herët, ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu paralajmëroi se shprehja “mund të vijmë një natë pa paralajmërim” është e vlefshme për të gjitha vendet, duke shtuar: “Deklarata e thënë nga presidenti ynë është e vlefshme për Sinxharin dhe Kandilin, si dhe për kudo tjetër që ekzistojnë terroristë të organizatës PKK dhe të derivateve të saj.”

Edhe pse ende nuk ka njoftuar fillimin e një operacioni ushtarak kundër shteteve armike, fraza është përdorur gjerësisht nga Türkiye për të nisur shumë operacione ushtarake kundër organizatave terroriste në Siri dhe Irak, më të spikaturat prej të cilave janë:

Mburoja e Eufratit 2016-2017

Në agimin e 24 gushtit 2016, Türkiye nisi operacionin “Mburoja e Eufratit” në Siri me qëllim për të dëbuar terroristët nga fshati verior dhe lindor i Alepos dhe për t’i dërguar një mesazh organizatave terroriste, duke kujtuar vazhdimisht se perëndimi i Eufratit është një vijë e kuqe.

Operacioni përfundoi më 30 mars 2017, me eliminimin e organizatës terroriste ISIS dhe neutralizimin e më shumë se 3.000 militantëve, si dhe largimin e plotë të saj nga fshatrat e Alepos, si dhe bllokoi planin e organizatës terroriste PKK për të lidhur qytetin Ain al-Arab (Kobani) me qytetin Afrin.

Dega e Ullirit 2018

Për të çliruar qytetin e Afrinit nga terroristët e PKK-së, Türkiye më 20 janar 2018 nisi operacionin ‘Dega e Ullirit’. Katër muaj pas nisjes së tij, forcat ushtarake turke dhe fraksionet siriane ishin në gjendje të shtrinin kontrollin e tyre mbi qendrën e Afrinit, ndërsa Ministria turke e Mbrojtjes njoftoi neutralizimin e më shumë se 6.370 terroristëve. Ushtria turke mundi të arrinte sigurinë në një sipërfaqe prej 1.859 kilometrash katrorë.

Pranvera e Paqes 2019

Türkiye nisi Operacionin Burimi i Paqes më 9 tetor 2019, në veri të Sirisë, me qëllim eliminimin e organizatave terroriste që kërcënojnë sigurinë e kufijve të saj, veçanërisht organizatën terroriste PKK. Operacioni synonte gjithashtu shkatërrimin e kalimeve që terroristët u përpoqën të krijonin, në kufirin jugor të Türkiye-s, si dhe të sillte paqe dhe stabilitet në rajon.

Si rezultat i këtij operacioni, terroristët e mbetur të PKK-së u dëbuan 30 kilometra nga kufiri turk, dhe rreth 600 zona të banuara, në një sipërfaqe prej më shumë se 4.000 kilometra katrorë u pastruan nga terrorizmi.

Seria e operacioneve “Kthetra” në Irakun e Veriut

Seria e operacioneve “Kthetra” të nisura nga forcat ushtarake turke në zonat e Irakut verior që nga 27 maj 2019 i kanë shkaktuar humbje të mëdha organizatës terroriste PKK, duke shkatërruar strehëzat e saj dhe duke neutralizuar 1.067 anëtarë të saj.

Episodi i fundit në serinë e operacioneve “Kthetra” u nis më 17 prill 2022 me emrin “Kthetra-Mbyllje”, gjatë të cilit luftëtarët dhe dronët e avionët e Forcave Ajrore kryen sulme ajrore në shkallë të gjerë, duke respektuar sovranitetin dhe integritetin territorial të Irakut si në operacionet e tjera.

TRT Arabi