Drejtpërdrejt: Përpjekjet për ndihmë në Türkiye dhe Siri po intensifikohen.     /Foto: AA

14:23 Më 1 mars fillon mësimi në disa rajone të prekura nga tërmeti në Türkiye


Nxënësit në katër provinca të Türkiyes të prekura nga tërmetet që nga 1 marsi po kthehen në shkollë, tha të hënën (20 shkurt) ministri i Arsimit Kombëtar Mahmut Özer.

"Nga 1 marsi, ne vazhdojmë arsimin në qendrat e qyteteve dhe të gjitha rrethet e provincave Adana, Kilis, Diyarbakir dhe Sanliurfa”, tha Özer, në paraqitjen para gazetarëve në provincën Malatya, një nga zonat e goditura rëndë nga tërmetet e 6 shkurtit.

Ai shtoi se në provincat Gaziantep dhe Osmaniye, pushimet për shkak të tërmetit janë zgjatur deri më 13 mars, ndërsa në Adiyaman, Malatya, Kahramanmaras dhe Hatay, mësimi pritet të fillojë më 27 mars.

Dy javë pas tërmeteve katastrofike të 6 shkurtit që goditën Türkiyen dhe Sirinë, të cilat pas tyre lanë shkatërrime masive dhe numër të madh të viktimave, premtimet për ndihmë financiare dhe humanitare vazhdojnë të shtohen.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, premtoi 100 milionë dollarë të tjera ndihmë pasi vizitoi rajonin e goditur nga katastrofa, ndërsa udhëheqësi i punës në Mbretërinë e Bashkuar Keir Starmer dhe lideri i Laburistëve skocezë Anas Sarwar vizituan një qendër turke të ndihmës në Edinburg për të përsëritur mbështetjen e tyre për viktimat.

Në Ugandë, studentët myslimanë mblodhën 10.000 dollarë për viktimat e tërmetit, ndërsa shteti jugperëndimor i Somalisë dhuroi 100.000 dollarë për fondin e ndihmës së Türkiye.

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) njoftuan se numri i avionëve me ndihma të mbledhura për të prekurit nga tërmetet në Türkiye dhe Siri ka arritur në 118.

Agjencia e lajmeve e Emirateve të Bashkuara Arabe, WAM, tha se 3.375 tonë ushqime, pajisje mjekësore dhe tenda janë dërguar me gjithsej 118 avionë, duke përfshirë 42 në Türkiye dhe 76 në Siri.

Ndihma po dërgohet si pjesë e operacionit “Kalorësia e Guximshme 2”, i cili u nis për të mbështetur të prekurit nga tërmetet në Türkiye dhe Siri, me udhëzimin e presidentit të EBA-së Sheikh Mohammed bin Zayed Al-Nahyan më 7 shkurt.

Nga ana tjetër, njoftohet se rreth 111 milionë dollarë donacione janë mbledhur me kontributin e 1 milionë e 711 mijë personave për fushatën zyrtare “Sahem Platform”, të hapur në Arabinë Saudite për viktimat e tërmeteve në Türkiye dhe Siri, ndërkohë që fushata po vazhdon ende.

Deri më tani, numri i viktimave në Türkiye është 41.020, ndërsa në Siri ka arritur në 5.814, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në të dy vendet në të paktën 46.834.

Njëherësh, autoritet shtetërore në Türkiye kanë njoftuar se aksiomet e kërkim-shpëtimit aktualisht po zhvillohen vetëm në rajonet Hatay dhe Karamanmaraş.

TRT Balkan / agjencitë